Czym jest akcja "TopFreedom"? Znane kobiety pozują bez staników!

Niedawno ruszyła nowa akcja TOPFREEDOM.PL, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem nierówności w zakresie odsłaniania klatki piersiowej w miejscach publicznych oraz mediach społecznościowych. Do społecznej inicjatywy zaczyna włączać się coraz więcej polskich gwiazd.

Czym jest TOPFREEDOM.PL?

O akcji TOPFREEDOM.PL głośno jest od niedawna. Inicjatywa społeczna zapoczątkowana przez Ane Ratownicę, ma na celu uzmysłowienie, że równości powinna być dla wszystkich ciał, nie tylko mężczyzn, ale także kobiet.

Aktywistka, która jako pierwsza zamieściła swoje zdjęcie topless, chce zwrócić uwagę na problem nierówności, z jaką od dawna mierzą się kobiety, a wszystko sprowadza się do sekusalizacji kobiecego ciała.  Chodzi o możliwość odsłaniania klatki piersiowej w miejscach publicznych czy mediach społecznościowych. Aby kobiety mogły podobne jak mężczyźni chodzić bez koszulek czy staników, bez uwag, że jest to "niestosowane".

Gwiazdy wspierają akcję TOPFREEDOM.PL

Do akcji włącza się tysiące kobiet, które publikują na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia topless, tym samym sprzeciwiają się seksualizacji kobiecego ciała, w tym także gwiazdy polskiego show-biznesu.

Jedną ze znanych osób, która głośno popiera TOPFREEDOM.PL jest żona Maciej Stuhra – Katarzyna Błażejewska.

Nie ma lepszych (męskich) i gorszych (damskich) torsów i tułowi. Odsłanianie piersi, gdy karmię dziecko jest legalne, normalne i potrzebne. Kąpanie się czy opalanie w samych gatkach jest legalne, normalne i przyjemne. Płeć i ilość tkanki tłuszczowej nie ma tu żadnego znaczenia  - napisała Błażejewska

Do akcji włączyła się także Joanna Moro, która opublikowała na swoim profilu zdjęcie z Fuerteventury, kiedy jeszcze była w ciązy. Jak zaznaczyła, tam opalanie się topless są akceptowane i nikogo nie dziwi widok ludzkiego ciała.

Dołączam do akcji #topfreedompl szczególnie po ostatnim moim poście z plaży, którą zainicjowała @ane_ratownica .
Akcja ta ma zwrócić uwagę , miedzy innymi na problem nierówności w odsłanianiu klatki piersiowej w miejscach publicznych oraz seksualizacji ciała postrzeganego jako kobiece .
Smutne jest dla mnie to jak kobiety przede wszystkim są zastraszone i zawstydzone. Moja intencją nie jest namawianie do negliżu, ale do akceptacji swojego ciała , do dialogu na tematy tabu, do poszerzania wiedzy. (…) – podpisała swoje zdjęcie Moro

Kolejną znaną gwiazdą, która wspiera akcję TOPFREEDOM.PL jest Maja Ostaszewska. Aktorka przyznała, że zwykle na zagranicznych wakacjach plażuje topless. W Polsce nie może sobie na to pozwolić, gdyż karane to jest mandatem.

Zdjęcie z wakacji - beztroska, odpoczynek, plaża i ciało. Za granicą najczęsciej plażuję topless i nikogo to nie dziwi. W Polsce można za to dostać nawet mandat - oczywiście, jeśli jest się kobietą. Dlaczego? Mamy różne ciała, ale jesteśmy równi i równe w swoich prawach. Wczoraj ruszyła bardzo fajna społeczna i oddolna akcja TOPFREEDOM.PL, której twórczynie upominają się o równość do odsłonięcia klatki piersiowej wszędzie tam, gdzie połowa społeczeństwa ma do tego prawo, w tym na plaży. O nieseksualizowanie kobiecego ciała. O szacunek dla każdego ciała - takiego, jakie jest. Takie myślenie jest mi bardzo bliskie więc polecam kampanię Waszej uwadze. Sama mam dosyć udawania, ze np nie istnieje coś takiego jak kobiece sutki. Cyrku wokół tak naturalnego zjawiska jak karmienie piersią. Chcecie wiedzieć więcej? Zajrzyjcie na topfreedom.pl -napisała Ostaszewska

Swoje zdjęcie topless w sieci zamieściła także autorka głośnej trylogii o losach Laury i Massimo. Blanka Lipińska przyznała, że o akcji dowiedziała się z profilu Mai Ostaszewskiej. Jak dodała, od wielu lat sporo kontrowersji wzbudza jej opalanie się bez stanika podczas wakacji.

Od lat wiele kontrowersji budzi moje opalanie się toples 🤦🏼‍♀️ Ja nie widzę w tym nic strasznego, nadzwyczajnego czy niestosownego. Za granicą widok piersi na plaży albo całkowicie nagich ludzi (jak np. na PUBLICZNEJ plaży w Barcelonie) to coś absolutnie normalnego. Chcemy być tacy „europejscy”…może już zatem czas wyjść z zaścianka i zacząć tacy być ?

Udostępnij: