Święta Wielkanocne a kryzys emocjonalny! Jak uniknąć „świątecznego” stresu?

Święta Wielkanocne to jedne z najważniejszych świąt w polskiej tradycji. Nie da się ukryć, że przedświąteczna gorączka udziela się niemal każdemu z nas, a presja związana z porządkami i przygotowaniem potraw na czas nie ułatwia nam spędzenia świąt w bezstresowej atmosferze. Jak w takim razie sprawić, aby nie dotknął nas przedświąteczny stres? Oto kilka wskazówek.

Zdecydowanie wiele osób na samą myśl o zbliżających się świętach najchętniej zaszyłoby się w domu z dala od świątecznej gorączki. Na samą myśl możemy odczuwać stres i popaść w kryzys emocjonalny. Poznajcie kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie wam przygotować się do świąt i tym samym pozbyć się emocjonalnego kryzysu.

ZOBACZ TAKŻE: Mam dość kolejnych świąt z teściową!

Jak przeżyć Wielkanoc bez stresu?

1. Nie bój się prosić o pomoc

Bardzo często zdarza się, że odrzucamy pomoc najbliższych, gdyż sądzimy, że sami wszystko zrobimy lepiej. Przyczyną może być perfekcjonizm, do którego dążymy, a który tak naprawdę tylko utrudnia nam życie. Spróbuj zaufać swoim najbliższym i nie bój się prosić o pomoc. W wielu domach bliscy są przyzwyczajeni do tego, że nie muszą pomagać co sprawia, że cały ciężar przygotowań spada tylko na jedną osobę. Powierzenie im nawet najmniejszych obowiązków odciąży cię, a im pozwoli poczuć satysfakcję.

2. Nie przejmuj się słowami bliskich

Jedną z najważniejszych rzeczy, aby przeżyć święta bez stresu jest nabranie dystansu do zachowań niektórych członków rodziny. Nie da się ukryć, że święta to czas, kiedy siłą rzeczy jesteśmy zmuszeni do przebywania z członkami rodziny, którzy nie mają dobrego wpływu na nasze samopoczucie. Warto zdać sobie sprawę, iż nie trzeba spełnić oczekiwań wszystkich, bo nie będzie to warunkiem twojego szczęścia. Często w takich sytuacjach robimy to co powinniśmy, a nie to, czego chcemy. Zastanów się, czy w twoim przypadku nie jest tak samo i postaraj się zmienić swoje podejście.

3. Chwila na relaks

Nawet podczas przedświątecznej gorączki postaraj się wygospodarować chwilę czasu tylko dla siebie. Wyjdź na spacer, poczytaj książkę lub wybierz się do kina, aby zapomnieć o przygotowaniach i choć na chwilę sprawić sobie satysfakcję.

4. Zwróć uwagę na dietę

Bardzo często spiesząc się zapominamy, że złe samopoczucie fizyczne może być źródłem stresu i wpływać na nasz nastrój. Święta to maraton jedzenia, a potrawy bywają ciężkostrawne. Zadbaj o krople żołądkowe i pij herbatki wspomagające trawienie.

Pamiętaj, że aby uniknąć świątecznego stresu skup się na sobie i własnych potrzebach. W dużej mierze to od ciebie zależy jak przeżyjesz święta i czy będą one udane.

Udostępnij: