Idzie mróz! IMGW ostrzega przed ekstremalnie niskimi temperaturami

Niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenie dotyczące ekstremalnych temperatur w niektórych obszarach Polski, nawet do -17 stopni Celsjusza. Prognozy meteorologów sugerują, że niskie temperatury nie zamierzają ustąpić zbyt szybko. Szykujcie się na mrozy.

Niż genueński

Przyczyną znaczącego ochłodzenia w Polsce jest niż genueński, który przyszedł do naszego kraju z północy Włoch i przeszedł przez Europę Środkowa, przyniósł intensywne opady śniegu i znaczne ochłodzenie. Niemal w całej Polsce nastąpił gwałtowny wzrost pokrywy śnieżnej. Warunki pogodowe w wielu miejscach są ekstremalnie trudne.

W minioną niedzielę IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku regionów, szczególnie górskich. Meteorolodzy zalecają przygotowanie się na temperatury wyjatkowo niskie temperatury -17°C a -15°C.

Ostrzeżenia obowiązują w powiatach żywieckim na Śląsku oraz suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu i gorlickim w Małopolsce. Alertem obęjte są także takiie rejony jak Dolny Śląsk i Opolszczyzna, a szczegolnie uważać powinni mieszkńacy takich powiatów jak karkonoski, jeleniogórski, kamiennogórski, wałbrzyski, kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki, a także nyski, prudnicki i głubczycki na Opolszczyźnie.


⚠️UWAGA⚠️
‼️ NOWE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
➡️SILNY MRÓZ 1°
Miejscami prognozuje się temperaturę minimalną od -17°C do -15°C. - alarmuje IMGW

Pogoda na najbliższy tydzień

Co do prognozy pogody na nadchodzący tydzień, IMGW przewiduje dalsze pogorszenie warunków atmosferycznych. W poniedziałek na południu i południowym zachodzie kraju spodziewać się można niewielkiego i umiarkowanego zachmurzenia, podczas gdy na północy i wschodzie prognozowane są słabe opady śniegu. Temperatury minimalne w nocy z poniedziałku na wtorek spadną dramatycznie, osiągając nawet -16°C w rejonach podgórskich Karpat.

Wtorek przyniesie dalsze obniżenie temperatur, zwłaszcza w górach, oraz umiarkowane i duże zachmurzenie na zachodzie kraju. Noc pozostanie mroźna. Środa będzie charakteryzować się umiarkowanym i dużym zachmurzeniem w zachodniej połowie kraju, z prognozowanymi opadami śniegu. Czwartek przyniesie duże zachmurzenie, a miejscami mogą wystąpić opady śniegu. Na zachodzie i nad morzem możliwe są także opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie mogą wystąpić opady marznące prowadzące do gołoledzi. Temperatury utrzymają się w przedziale od -2°C do 2°C.

W piątek prognozowane są słabe opady śniegu, głównie na zachodzie kraju, z możliwością opadów marznących. Noc z piątku na sobotę ponownie może być mroźna, zwłaszcza na południu kraju. Sobota i niedziela przyniosą niewielkie zmiany w warunkach pogodowych, z nocami mroźnymi, szczególnie na południu Polski, i dniami z odwilżą na zachodzie oraz lekkim mrozem na wschodzie. Opady wystąpią głównie na zachodzie kraju.

Zobacz: Odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku!

Udostępnij: