Wchodząc w relację mamy do czynienia z uczuciami, które są okazywane przez nas i drugą połówkę. Mało kiedy zdajemy sobie jednak sprawę, że nasze uczucia mogą również wyrażać szacunek lub jego brak. Te dwie kwestie są ze sobą wyjątkowo powiązane, a więc ważne jest, aby zrozumieć między nimi relację.

Uczuciowa potrzeba

Każdy człowiek jest inny, a więc posiada również inne potrzeby. Tyczą się one również sfery uczuciowej i emocjonalnej. Oznacza to, że nie każdy posiada taką samą potrzebę tych samych uczuć. Coś, co dla nas wydaje się priorytetem, dla innych może nie mieć tak wielkiego znaczenia, co wcale nie oznacza, że im nie zależy. Wszystko leży w uczuciowej potrzebie, która dla każdego stanowi zupełnie inny zbiór uczuć. Ważne jest zatem, aby nauczyć się potrzeb swojego partnera. W ten sposób zaczniemy okazywać szacunek.

Okazywanie uczuć

Każdy z nas również w inny sposób odbiera okazywanie uczuć innych ludzi. Jest to zależne od tego, w jaki sposób prezentujemy swoje uczucia. Okazywanie swoich uczuć nie jest skomplikowane i trudne, ale mimo wszystko należy wiedzieć, jak to robić. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na empatię. Czasami wystarczy jeden uśmiech jako odpowiedź lub smutny wzrok, aby druga osoba poczuła się zrozumiana. Daje to poczucie, że jej emocje są akceptowane i znalazły bezpieczne miejsce. Ma to natomiast wpływ na zdrowy rozwój relacji.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to sarkazm, który dla niektórych jest formą żartu. W zależności od tego, jak bardzo znamy się z drugą osobą, to wiemy na ile możemy sobie pozwolić, ale wszędzie jest granica. Kiedy zatem twoja druga połówka opowiada o swoich planach lub marzeniach, a ty odpowiadasz z sarkazmem, to może wywołać to smutek, mimo że za tymi słowami w rzeczywistości nie było złych intencji.

Szacunek dla emocji

Każdy z nas z pewnością wiele razy usłyszał, aby przestać płakać, martwić się, bać się lub żeby nie brać czegoś do siebie. Takie słowa są jednak oznaką braku szacunku dla emocji drugiego człowieka. Coś, co dla ciebie nie jest tak istotne, dla drugiej osoby może wiele oznaczać. Emocje są zatem po to, aby radzić sobie w pewnych sytuacjach. Mówienie zatem drugiej osobie, aby czegoś nie czuła, jest w rzeczywistości zmuszaniem jej do butelkowania swoich emocji, co w przyszłości może mieć poważne konsekwencje.

Podobna kwestia ma miejsce, kiedy nasze zachowanie miało wpływ na emocje drugiej osoby i jest ona z nami na ten temat szczera. Jeśli zatem druga połówka wyjaśnia, że coś ją zabolało, to po naszej stronie leży rola, aby to zaakceptować. Bez wymówek i umniejszania. Okaż szacunek, zaakceptuj sytuację i wyciągnij wnioski.

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img