Zaplanuj swoje obowiązki - metoda lejka

Obowiązki i rzeczy, które mamy zrobić w najbliższym czasie, po prostu nas przygniatają, i powodują dyskomfort (czujemy oddech deadline na plecach). Zwyczajnie nie mamy pojęcia za co się zabrać w pierwszej kolejności - o ile w ogóle wiemy za co mamy się wziąć. Niszczy to nie tylko spokój, ale i harmonię. Jednakże tutaj przychodzi z pomocą metoda lejka, która wykorzystana w odpowiedni sposób, przyniesie wymierne korzyści.

Czym jest metoda lejka?

Metoda lejka polega na tym, iż robiąc coś - sprzątając, planując, ucząc się, badając coś - przechodzimy ,,od ogólu do szczegółu". Najkrócej rzecz ujmując, rozkładamy problem na czynniki pierwsze, zaczynając od informacji generalnych, a kończąc na tych bardziej drobiazgowych. 

Sama metoda jest bardzo często wykorzystywana w rozwiazywaniu problemów w organizacjach, ale też w badaniach wszelkiego rodzaju. 

Jak to wykorzystać w codziennym życiu?

Metoda do wykorzystania jest bardzo prosta; wystarczy znaleźć problem, który aktualnie jest dla nas ważny i przysparza nam wiele niepokoju psychicznego. Wtedy dokonujemy pierwszego etapu, czyli badamy sprawę ogólnie (całościowo). Następnie zaś schodzimy coraz niżej, aż dotrzemy do najbardziej szczegółowych informacji dotyczących naszej sprawy. Tak może być nawet w przypadku prostej pracy domowej - najlepiej z przedmiotów ścisłych. 

Warto wspomnieć także, że zastosowanie metody lejka w swoim życiu, pomoże nam lepiej oraz łatwiej rozwiązywać problemy, jakie jeszcze nas czekają. Powinno się zatem wykorzystywać tego typu szanse. 

Metoda lejka w relacjach?

Być może zabrzmi to trochę jak nadinterpretacja metody, lecz da się ją wykorzystać w relacjach, np. rozważając problemy, które dręczą naszych najbliższych. Ponadto dostarczy nam to dużo wsparcia jeśli weźmiemy pod uwagę relacje czysto romantyczne; szczególnie kiedy nie mamy pojęcia jak zadwolić swoją drugą połówkę. Warto więc wykorzystywać wszelkie metody w niekonwencjonalnych dla nich sytaucjach (niekonwencjonalnych dla tych metod). 

B.J

Udostępnij: