Co dzieci dziedziczą po ojcach? 11 cech, które otrzymujemy od taty!

Gdy tylko dziecko pojawia się na świecie, wszyscy zadają sobie pytanie: „Do kogo jest bardziej podobne? Do mamy czy taty?”. Naukowcy sprawdzili, jakie cechy dzieci dziedziczą po rodzicach. Dowiedz się, jakie rzeczy otrzymują w spadku po tacie!

„Podobny do mamusi czy tatusia?”

Gdy tylko dziecko pojawia się na świecie, wszyscy mu się przyglądają, doszukując się podobieństwa do rodziców lub innych członków rodziny. Na początku zwykle nie bardzo wiadomo do kogo dziecko jest podobne pod względem urody, czy charakteru. To ujawnia się dopiero w późniejszych latach życia…

Jednak naukowcy twierdzą, że już w chwili zapłodnienia wiadomo, że odziedziczy pewne cechy po matce, a inne po ojcu. Uważają, że dziecko dziedziczy 60% genów po ojcu, a 40% po matce. Dowiedz się, jakie cechy dziecko otrzymuje od swojego taty!

Co dzieci dziedziczą po ojcach?

Płeć

To chromosomy ojca decydują o płci dziecka. Matka posiada dwa chromosomy X, a więc to chromosom od ojca decyduje o płci potomka. Jednak wbrew obiegowej opinii, nie można zaplanować płci dziecka. To czysta loteria, a szanse przy każdej próbie wynoszą 50% na 50%.

Wzrost

Okazuje się, że to geny ojca mają większy wpływ na wzrost dziecka. Zatem jeśli tata jest wysoki, szansa, że dziecko również takie będzie, jest większa. Podobnie jest z sylwetką! Krępi mężczyźni z brzuszkiem, przekażą dzieciom właśnie taką sylwetkę, a panowie o atletycznej budowie ciała, będą mieć szczupłe dzieci.

Kolor oczu

Choć ciemne kolory oczu są cechą dominującą i występują w przeważającej części społeczeństwa, to ojciec jest bardziej odpowiedzialny za to, jaki kolor oczu przekaże swoim dzieciom. Jeśli ojciec ma brązowe tęczówki, to jego potomek w 50%  będzie miał taką samą barwę oczu.

Kolor włosów

Podobnie wygląda sprawa z kolorem włosów. Ciemne i kręcone włosy ojca, jako cechy dominujące, prawdopodobnie zostaną odziedziczone przez jego dziecko.

Dołeczki w policzkach

Jeśli przyszły tata jest posiadaczem dołeczków w policzkach, to będą się one ujawniały także u jego dzieci.

Prawo- lub leworęczność

Po ojcu dzieci dziedziczą też prawo- i leworęczność. Ta cecha bardziej zdominowana jest przez materiał genetyczny pochodzący z linii męskiej.

Odwaga

Niektóre cechy charakteru zależą od płci rodzica. Udowodniono, że dzieci dziedziczą po ojcu odwagę, tendencję do podejmowania ryzykownych zachowań i uprawiania sportów ekstremalnych.

Problemy z sercem

Niestety dzieci dziedziczą po rodzicach także skłonność do pewnych chorób. Tak jest w przypadku problemów z sercem. Istnieje gen przekazywany z ojca na syna, który zwiększa ryzyko zawału serca o 50%!

Problemy z zębami

Męskie geny w większym stopniu odpowiadają zarówno za kształt szczęki, jak i stan zdrowia zębów. Jeśli ojciec ma problemy z uzębienie, to niestety istnieje ryzyko, że doświadczy ich również dziecko.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Dzieci dziedziczą po ojcu skłonność do zaburzeń psychicznych, szczególnie takich chorób jak zaburzenia depresyjne i afektywno dwubiegunowe. Te cechy najczęściej przekazywane są z ojca na syna, a częstotliwość ich przekazywania wzrasta wraz z wiekiem ojca.

Choroby genetyczne

Naukowcy od lat zastanawiali się, dlaczego pewne schorzenia dotyczą w większym stopniu mężczyzn niż kobiet. Okazało się, że niektóre choroby genetyczne są przykładem dziedziczenia w linii męskiej. Dotyczy to takich schorzeń jak daltonizm, czyli ślepota barw i hemofilia, czyli wrodzone upośledzenie układu krwionośnego, które prowadzi do nieprawidłowego krzepnięcia krwi.

 

Udostępnij: