Jak kolor wnętrz wpływa na nasz nastrój?

Kolor wnętrz ma duże znaczenie. Nie tylko gdy mówimy o wystroju domu, ale również wtedy, gdy chodzi o nasze samopoczucie. Kolory mają wpływają na nasze uczucia, nastroje i emocje: mogą relaksować i wyciszać lub pobudzać i dodawać energii. Dowiedz się, jakie jest znaczenie kolorów!

Terapia kolorem

Terapia kolorami, czyli koloroterapia lub chromoterapia, znana jest w medycynie niekonwencjonalnej już od starożytności. Mówi o tym, że kolory wpływają nie tylko na nasz nastrój i samopoczucie, ale na poziom stresu, dobry sen, apetyt, a nawet zdrowie.

Kolory wnętrz mają duże znaczenie

Wybierając kolor do wnętrz, warto zastanowić się, na czym nam zależy w danym pomieszczeniu. Na wyciszeniu i relaksie w sypialni, czy może pobudzeniu w salonie? Dowiedz się, jakie jest znaczenie kolorów i jak dobrać je do różnych pomieszczeń w domu!

Jak kolor wnętrz wpływa na nasz nastrój?

Odczucia, jakie wywołują kolory, mogą być różne. Zależą od rodzaju barwy, jej intensywności oraz tego, czy jest to odcień ciepły, czy zimny.

Kolor biały

Biały kolor uważany jest za najbardziej uniwersalny, daje iluzję przestronności i powiększa optycznie pomieszczenie. Przebywając w białym pomieszczeniu czujemy się bardziej odprężeni i spokojni. Pomaga wypocząć i się wyciszyć. Jednak jego nadmiar we wnętrzu daje wrażenie pustki i osamotnienia.

Kolor szary

Kolor szary w odpowiedniej ilości świetnie odpręża, uspokaja i wycisza. W nadmiarze może wywoływać melancholię, smutek, a nawet stany depresyjne.

Kolor czarny

Z czarnym kolorem ścian dobrze czują się osoby pewne siebie i zdecydowane. Czarny wycisza emocje i poprawia koncentrację. Jednak w nadmiarze tworzy ponury i nieprzyjemny nastrój.

Kolor żółty

Żółty kolor jest ciepły i pogodny, idealny gdy chcemy wypocząć lub poprawić sobie humor. Dodaje energii i pobudza do działania, wzmaga koncentrację, pobudza wyobraźnię i kreatywność. W nadmiarze może wywołać irytację.

Kolor czerwony

Czerwony kolor przyciąga uwagę i podkreśla charakter przestrzeni. Wpływa na pozytywne myślenie, motywację, zwiększa chęć do działania i apetyt. Przyspiesza pracę umysłu i serca, pomaga w leczeniu zmęczenia i smutku. W nadmiarze powoduje silne pobudzenie, które może prowadzić do wyczerpania.

Kolor różowy

Różowy poprawia nastrój i wpływa na dobry humor. Działa łagodząco i sprawia, że jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata. Jego nadmiar przytłacza.

Kolor fioletowy

Ten kolor korzystnie wpływa na układ nerwowy, idealny dla osób potrzebujących spokoju i wyciszenia. Jest łagodny i delikatny, jednak jego nadmiar może wywoływać smutek i przygnębienie.

Kolor niebieski

Niebieski jest rześki i ożywczy, dlatego doskonale uspokaja i koi nerwy. Ułatwia podejmowanie decyzji, wpływa na koncentrację, pamięć i pobudza kreatywność. Jego nadmiar może prowadzić do przygnębienia.

Kolor zielony

Zielony kojarzy się naturą, dlatego wspaniale uspokaja, obniża poziom stresu i daje poczucie bezpieczeństwa. Przebywając we wnętrzach o tej barwie, w naszym organizmie zmniejsza się napięcie mięśniowe i obniża ciśnienie krwi. Nadmiar tego koloru wpływa na spadek energii.

Udostępnij: