Nie żyje Michaił Gorbaczow. Oto co sądził o Putinie?

Nie żyje jedyny prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow. Były rosyjski przywódca odszedł w wieku 91 lat. Kondolencje złożył już sam Władimir Putin. A co Gorbaczow sądził o Putnie?

Śmierć Michaiła Gorbaczowa

Agencja RIA Nowosti powołując się na informacje Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie poinformowała o śmierci Michaiła Gorbaczowa. 91-latek był pierwszym i zarazem ostatnim przywódcą Związku Radzieckiego. Odszedł we wtorek po długiej chorobie, która wycieńczyła jego organizm.

W nocy Dmitrij Pieskow, który jest rzecznikiem prasowym Kremla, przekazał rosyjskiej agencji Interfax, że Władimir Putin składa najgłębsze kondolencje rodzinie i najbliższym Gorbaczowa. Dodał również, że prezydent Rosji osobiście wyśle wiadomość z kondolencjami.

Dodajmy, że Michaił Gorbaczow doprowadził do powstania sowieckiego imperium systemu parlamentarnego. Zapoczątkował działanie wolnego rynku i pozwolił na zwiększenie wolności słowa w prasie i mediach. Tym samym doprowadził do upadku ZSRR, za co był krytykowany w swojej ojczyźnie.

Co Michaił Gorbaczow myślał o Władimirze Putinie?

Przede wszystkim Michaił Gorbaczow nazywał rosyjsko-ukraińską wojnę „czystym absurdem”, niemniej jednak nie odnosił się już więcej do konfliktu zbrojnego u naszych wschodnich sąsiadów. Co więcej, przyjaciel Gorbaczowa w jednym z wywiadów zdradził, iż były prezydent ZSRR był przejęty, gdyż jak podkreślał, działania wojenne Putina doprowadziły do zaprzepaszczenia jego spuścizny.

Wszystko, co zrobił Gorbaczow, zostało zniszczone. Wszystkie jego reformy poszły z dymem- mówił przyjaciel Gorbaczowa, Aleksiej Wenediktow.

Sam Gorbaczow w 2012 roku udzielił wywiadu dla Telewizji CNN, gdzie po wyborach w Rosji, w których w pierwszej turze wygrał Władimir Putin, mocno podsumował jego działania:

Nazywa pan demokrację Putina czy obecną rosyjską demokrację imitacją demokracji. Czy uważa pan, że prezydent Putin przeprowadzi jakąkolwiek reformę, a głos społeczeństwa będzie wysłuchany podczas prezydentury Putina?

 

Już w trakcie wieczoru wyborczego mówiłem, że jeśli prezydent i jego otoczenie w przyszłości dalej będą próbować oszukiwać ludzi swoją polityką, to się nie uda. Nasilą się protesty. Bo dla Rosji nie ma innego sposobu na wyjście z tego ślepego zaułka niż zwrot w stronę prawdziwej demokracji.

Jak podkreślił na koniec, jest dumny ze swoich czynów:

Historia to zmienna pani. Można oczekiwać z jej strony niespodzianek. Ale ja wiem, że zrobiłem, co zrobiłem i mogę być z tego dumny.

Udostępnij: