Każda relacja między ludźmi wyróżnia się na wiele sposobów. Wszystkie posiadają swoje własne cechy, dzięki którym możemy określić co nas łączy z drugą osobą. Niemniej jednak każda relacja może okazać się toksyczna i w rzeczywistości niszczy nas od środka. Takim przykładem może być przyjaźń. Jej toksyczność wyróżnia się przez trzy konkretne cechy, które momentalnie powinny nam szeroko otworzyć oczy.

Pokazują się dla własnych korzyści

Szczera i zdrowa przyjaźń opiera się na współpracy. Dwie osoby poświęcają wzajemnie sobie czas bez względu na to, czy mają z tego jakieś prywatne korzyści, czy też nie. Nawzajem się wspierają i stają się bezinteresowni w stosunku do siebie. Jeśli jednak twój przyjaciel spotyka się z tobą lub odpisuje tylko wtedy, kiedy ma z tego własną korzyść, to powinna zapalić się czerwona lampka.

Ktoś, kto pojawia się w naszym życiu dla własnej wygody, a następnie odchodzi, kiedy jesteśmy już niepotrzebni, jest zwyczajnie toksyczny. Buduje to w nas niepewność i obawy, że kolejne osoby również odejdą. Rodzi się przekonanie, że nie jesteśmy wystarczający, aby dana osoba została. Powstaje pustka, przez którą czujemy się samotni.

Czujesz się niekomfortowo

Przyjaciel to osoba, przy której czujemy się bezpiecznie. Akceptuje nas, motywuje, wspiera i pokazuje, że mamy niesamowite zalety. Toksyczny przyjaciel działa natomiast zupełnie odwrotnie. Będzie wytykał błędy i wspominał kompleksy, jako swój argument przeciwko tobie. W ten sposób obniża twoje poczucie własnej wartości.

Pasywno-agresywna postawa jest bardzo łatwa do pominięcia, a więc zazwyczaj ludzie przyzwalają na takie zachowania. Twoja intuicja jednak nie kłamie, a więc jeśli zaczynasz czuć się niepewnie i niekomfortowo przy swoim przyjacielu, to może być to sygnał o toksyczności, której stajesz się ofiarą.

Żartobliwie ośmieszają w towarzystwie

Przyjaciele wspólnie poznają nowych ludzi lub mają wspólnych znajomych, z którymi spędzają czas. Przy zdrowych relacjach każda ze stron żartuje między sobą, ale zachowując granice. Toksyczny przyjaciel natomiast stara się jasno podkreślić twoje słabe strony. Używa ich jako narzędzia do ośmieszających żartów. W ten sposób obniża twoje poczucie własnej wartości, a swoje natomiast podnosi do góry. Taki przyjaciel stara się poczuć lepiej, wykorzystując do tego ciebie.

Toksyczny przyjaciel nie powinien zajmować miejsca w naszym życiu. Szczególnie jeśli na jego miejscu może znaleźć się ktoś, komu prawdziwie będzie na nas zależało. Nie bój się zatem podjąć decyzji i zawalczyć o swoje szczęście.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img