Dowiedz się, jak rozpoznać toksycznych przyjaciół.

Zdarza się, że w życiu spotykamy osoby, które tylko od nas biorą, nie dając nic w zamian. Wykorzystują nas do własnych celów i nami manipulują. Są przy nas tylko wtedy, gdy czegoś od nas potrzebują. Takie relacje pozostawiają po sobie uczucie rozczarowania, smutku i przygnębienia, wysysają z nas radość i dobrą energię. Dowiedz się, jak rozpoznać toksycznych przyjaciół.

Jaka jest prawdziwa przyjaźń?

Prawdziwa przyjaźń opiera się na równowadze, pomiędzy braniem i dawaniem, zaufaniu i szczerości. Daje na siłę do pokonywania codziennych trudności i przezwyciężania problemów. Daje nam poczucie bezpieczeństwa i świadomość, tego że mamy kogoś, na kim zawsze możemy polegać. Sprawia, że nasze życie staje się bogatsze i szczęśliwsze.

Takie relacje to nie przyjaźń…

Czasem w życiu mamy do czynienia z relacjami, które nazywamy przyjaźnią, ale tak naprawdę nią nie są. Wywołują w nas jedynie smutek, przygnębienie, wyczerpanie i osłabienie. Pozbawiają nas sił, chęci do działania i życia. Pozostawiają w nas mnóstwo negatywnych emocji. Dzieje się tak, gdy na swej drodze spotykamy toksycznych przyjaciół.

Jak rozpoznać toksycznych przyjaciół?

Biorą więcej niż dają

W takiej relacji nie jest zachowana równowaga pomiędzy braniem i dawaniem. Fałszywi przyjaciele wciąż czegoś od Ciebie chcą, lista ich próśb i oczekiwań nie ma końca. Z drugiej strony Ty nie możesz liczyć na ich pomoc, czy wsparcie. Przyjaźnią się z Tobą dla własnych korzyści, bez mrugnięcia okiem się do Ciebie odwrócą i zostawią w potrzebie.

Są zazdrośni i zawistni

Toksyczni przyjaciele są zazdrośni o inne osoby w twoim życiu. Traktują ich jako potencjalnych wrogów i starają się Cię do nich zniechęcić. Wynika to z i lęku przed odrzuceniem i strachu, że przestaną być ważną częścią Twojego życia. Kieruje nimi zazdrość i zawiść, mogą rujnować Twoje relacje z innymi.

Nie cieszą się z Twoich sukcesów

Toksyczni przyjaciele nie potrafią cieszyć się z Twoich sukcesów. Gdy w życiu Ci się powiedzie lub coś ważnego i dobrego Cię spotyka, oni nigdy nie są z tego zadowoleni. Staraj się umniejszać Twoje zasługi i ignorować Twój sukces. Mówią, że była to kwestia szczęścia i przypadku, a nie Twoich umiejętności i kompetencji.

Krytykują i oceniają

Takie osoby nie potrafią udzielać wsparcia, pocieszyć, ani doradzić. Uwielbiają za to słuchać, gdy coś złego Ci się przytrafiło lub poszło nie po Twojej myśli. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wewnętrznie cieszą ich Twoje niepowodzenia. Na dodatek pod pozorem szczerości i udzielania dobrych rad, stale Cię krytykują, oceniają i obrażają.

Wciąż narzekają

Toksyczne osoby wciąż są niezadowolone, rozdrażnione i na wszystko narzekają. Ich negatywne nastawienie do świata i ludzi może być zaraźliwe. Słuchanie ich narzekania sprawia, że sam czujesz się przygnębiony, smutny, osłabiony i zmęczony.

Manipulują

Toksyczni przyjaciele stale manipulują Twoimi emocjami i uczuciami. Wzbudzają w Tobie poczucie winy, lęku, strachu i inne negatywne emocje. Wywierają na Ciebie presję i naciskają, bezwzględnie dążac do własnych celów. Nie liczy się dla nich Twoje szczęście i dobro.

Udostępnij: