Boisz się, że w przyszłości możesz żałować brak posiadania dzieci?

Jeszcze do niedawna bezdzietne kobiety były poniekąd stygmatyzowane, dlatego ze strachu przed publicznym linczem decydowały się na macierzyństwo. Chociaż nawet w obecnych czasach zdarzają się podobne sytuacje, wiele kobiet świadomie rezygnuje z posiadania dziecka.

„Jak to możliwe, że nie masz dziecka?”, „Będziesz tego żałować”, „Kto pomoże ci na starość jak nie dziecko?” – podobne pytania czy stwierdzenia nie są Ci obce? Faktycznie przyjęło się, że naturalną koleją rzeczy jest to, iż kobieta MUSI być mamą. Otóż warto sobie uzmysłowić, że tak nie jest. Każda kobieta ma prawo i wybór, a posiadanie dziecka nie jest żadnym przymusem.

Presja posiadania dziecka a dylematy nad macierzyństwem

Dlaczego kobiety mają obawy przed posiadaniem dziecka?

- boją się, że nie będą w stanie zapewnić dziecku stabilizacji finansowej,

- boją się, że nie podołają,

- nie chcą rezygnować z kariery zawodowej,

- czują niepotrzebną presję, która je zniechęca,

- boją się o przyszłość dziecka ze względu na sytuację społeczną i gospodarczą.

Będziesz żałować, że nie masz dzieci?

Teraz jesteś wręcz przekonana, że macierzyństwo nie jest dla Ciebie? Czujesz, że nie spełnisz się w tej roli, nie będziesz dobrą matką i generalnie nie odczuwasz potrzeby posiadania potomstwa? Masz do tego pełne prawo.

Jednak warto zwrócić uwagę, że pewna część kobiet, które teraz nie chcą zostać mamami, boi się, że jednak w przyszłości będą tego żałować. Czy istnieje sprawdzony sposób, który zweryfikuje tę kwestię? Niestety nie. Może się tak zdarzyć i musisz być tego świadoma. Wciąż dojrzewamy i w wielu kwestach zmienia się nasze myślenie i postrzeganie świata.

W tym momencie warto jednak zadać sobie pytanie: Czy jeśli dziś, mimo iż wcale tego nie chcesz, zdecydujesz się na bycie mamą, w przyszłości będziesz żałować, że masz dzieci? Pytanie jest niezwykle kluczowe. Chociaż wiele osób wychowujących dzieci nie chce się do tego przyznać, bojąc się, że nie zostaną zrozumiani, w pełni żałuje, że jednak zostało rodzicami.

Zobacz także: Dlaczego warto być w związku z Koziorożcem? Jakie są jego zalety?

Nawet jeśli dziś podejmiesz decyzję, której możesz kiedyś żałować, będziesz chociaż wiedzieć, że podjęłaś się samodzielnie bez nacisku innych osób. Na tym też polega odpowiedzialność.

Udostępnij: