Kompleks Edypa-kiedy relacja matki i syna jest zbyt silna. Jak z tym walczyć?

Kompleks Edypa to koncepcja psychologiczna zaproponowana przez Sigmunda Freuda, która odnosi się do nieświadomego pragnienia dziecka do seksualnej gratyfikacji ze swoim rodzicem przeciwnej płci, a także do wrogości wobec rodzica tej samej płci. Nieprzepracowany może rzutować na życie dorosłego mężczyzny. Jak sobie z nim radzić?

Czym jest kompleks Edypa?

Według mitu greckiego Edyp był synem Lajosa i Jokasty, którzy skazali go na śmierć, ponieważ przepowiedziano im, że zostanie zabity przez własnego syna. Edyp został jednak ocalony i wychowany przez innych ludzi. Później, nieświadomy swojego pochodzenia, przypadkiem zabił ojca i poślubił matkę. Gdy odkrył prawdę, zrobił sobie krzywdę.

Freud stwierdził, że ten mit ilustruje zasadniczą sytuację, jaką przeżywają dzieci w fazie fallicznej swojego rozwoju. Dziecko kieruje swoje pożądanie seksualne w stronę rodzica przeciwnej płci, a jednocześnie doświadcza wrogości wobec rodzica tej samej płci. Ten stan emocjonalny nazywa się kompleksem Edypa. Kompleks ten ma wiele konsekwencji, w tym wpływa na sposób, w jaki jednostka rozwija swoją tożsamość płciową i emocjonalną.

Dzisiejsza psychologia jednak rzuca inne spojrzenie na kompleks Edypa. Współczesny kompleks Edypa tłumaczy się strachem przed utratą miłości matki. Często prowadzi to do konkurowania z ojcem o jej względy. Jak sobie z tym radzić?

ZOBACZ TAKŻE: Przyłapała przyszłego męża z matką w toalecie chwilę przed ślubem. To nie do wiary, co robili…

Jak leczyć kompleks Edypa?

Kiedy syn wychowuje się w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, kompleks Edypa z czasem znika sam. Wówczas chłopcy „zdejmują” swoje zainteresowanie z matki i zaczynają się interesować dziewczynami w swoim wieku. Wówczas także chłopiec zaczyna utożsamiać się z własnym ojcem.

Aby ułatwić ten proces należy mądrze wspierać dziecko i wyznaczać mu stosowne granice. Nie dopuszczać do spania w jednym łóżku, czy nie doprowadzać do sytuacji, aby widział rodziców w negliżu. Jednak kiedy matka całą swoją miłość przerzuca na dziecko, ponieważ np. zawiodła się na mężczyznach, może to nieść ze sobą opłakane konsekwencje.

W takim wypadku konieczna jest psychoterapia. Wówczas należy przepracować problem ze specjalistą i przeanalizować dzieciństwo, aby znaleźć przyczyny rozwinięcia kompleksu Edypa. Tylko profesjonalne pomoc będzie w stanie sprawić, że problem zostanie przepracowany i ten etap w życiu mężczyzna będzie w stanie zostawić za sobą.

Udostępnij: