Nie zawsze bycie samotnym oznacza też bycie nieszczęśliwym. Samotność może mieć pewne zalety. Poznaj dobre strony bycia samemu!

„Myślałem, że najgorszą rzeczą w życiu jest samotność. Nie, nie jest. Zamiast tego odkryłem, że najgorsze w życiu jest skończyć z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się naprawdę samotny.” (Robin Williams)

Samotność a osamotnienie

Samotność a osamotnienie to dwa odmienne stany. Na samotność często decydujemy się sami, w świadomy i przemyślany sposób. Bycie samu pozwala nam na lepsze poznanie siebie, skierowanie się ku swojemu wnętrzu i uzyskanie potrzebnego dystansu.

Osamotnienie z kolei wiąże się z izolacją, odseparowaniem od innych, tęsknotą i smutkiem. Nie wybieramy tego sami, zazwyczaj narzucają nam je inne osoby lub życiowe okoliczności. Zamykanie w sobie i nie dopuszczanie do siebie nikogo, nie wpływa na nas dobrze. Takie zachowanie może wywoływać niepokój i lęk. Łączy się z tym poczucie utraty kogoś lub czegoś ważnego.

Poznaj dobre strony bycia samemu

Samotność z wyboru

Czasem świadomie decydujemy się na to, aby być samemu. Samotność wynikająca z naszej decyzji wcale nie musi być taka zła. Jeśli czujemy się dobrze sami ze sobą, warto przez chwilę posmakować samotności. Jak się okazuje, to może mieć na nas zbawienny wpływ.

Czym jest świadoma samotność?

Świadoma samotność jest naszym wyłącznym wyborem. To decyzja o byciu samemu przez chwilę lub przez dłuższy czas. Taka konstruktywna samotność, wbrew pozorom może przynieść nam wiele korzyści. Dowiedz się, jakie są jej dobre strony.

Złap oddech

Świadoma samotność pomoże nam złapać chwilę oddechu. Pozwoli spojrzeć na pewne rzeczy z dystansu i zastanowić się nad tym, co naprawdę jest dla nas dobre.

Poznaj samego siebie

Czasem samotność ma charakter terapeutyczny. Pozwala skierować się ku swemu wnętrzu, lepiej poznać siebie i swoje potrzeby. Odbudować pewność siebie, samoakceptację i poczucie własnej wartości.

Odzyskaj wewnętrzny spokój

Samotność przynosi ukojenie. Pozwala uzyskać wewnętrzny spokój i harmonię, wyciszyć się i uspokoić nerwy.

Miej czas dla siebie

Samotność pozwoli nam na chwilę czasu dla siebie. Dzięki niej możemy się rozwijać, realizować swoje cele i pasje. Sprawić sobie nieco przyjemności i się rozpieścić. Pozwoli nam dobrze wykorzystać te chwile sam na sam ze sobą.

Udostępnij:

Sklep