Zdobądź dodatkowe 400 złotych na dziecko na nowy rok szkolny

Zbliża się koniec roku szkolnego, a to doskonały moment, aby pomyśleć o finansowym wsparciu, które można uzyskać na nadchodzący rok. Rodzice mają możliwość skorzystania z dwóch form pomocy finansowej: programu „Dobry Start” oraz dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, łącznie oferując nawet 400 złotych na dziecko.

Program „Dobry Start” – 300 zł na dziecko

Program „Dobry Start”, znany również jako świadczenie “300 plus”, oferuje 300 złotych rocznie dla każdego uczącego się dziecka, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dla dzieci niepełnosprawnych limit wieku wynosi 24 lata. Co istotne, te środki można wykorzystać na dowolny cel związany z edukacją dziecka – czy to zakup ubrań, opłacenie zajęć dodatkowych, czy też zakup podręczników i przyborów szkolnych. Program ten objęty jest również uczniami szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych, a korzystanie z niego nie jest uzależnione od dochodów rodziny.

Dodatek szkolny – 100 zł na start

Dodatkowe 100 złotych, jakie rodzice mogą otrzymać, jest przeznaczone dla tych, którzy otrzymują zasiłek rodzinny. Jest to jednorazowe świadczenie, mające na celu wsparcie rodzin w przygotowaniu dziecka do nowego roku szkolnego. Aby skorzystać z tego dodatku, należy złożyć stosowny wniosek do 31 października 2024 roku w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” należy składać wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z portalu Emp@tia, strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, bankowości elektronicznej lub portalu PUE ZUS. Proces ten rozpoczyna się 1 lipca, a kończy 30 listopada każdego roku. Rodzice, którzy złożą wniosek do końca sierpnia, mogą spodziewać się wypłaty jeszcze w trakcie wakacji, najpóźniej do końca września.

Zdjęcie Zdobądź dodatkowe 400 złotych na dziecko na nowy rok szkolny #1

Ważne terminy

Aby skorzystać z pełnego pakietu wsparcia, rodzice powinni pamiętać o kilku kluczowych datach:

    • Wniosek o świadczenie „Dobry Start” można składać od 1 lipca do 30 listopada.
  • Wnioski złożone do 31 sierpnia gwarantują wypłatę świadczenia do końca września.
  • Wniosek o dodatek szkolny należy złożyć najpóźniej do 31 października.

 

Te świadczenia stanowią znaczące wsparcie dla rodziców w przygotowaniach do nowego roku szkolnego, a terminowe złożenie wniosków może przynieść dodatkowe środki na letnie wydatki. Zachęcamy więc wszystkich rodziców do zapoznania się z dostępnymi opcjami i skorzystania z oferowanych programów, aby zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju.

Udostępnij: