Zmiany w świadczeniu dla rodziców!? Dodatkowe 1000 zł również na pierwsze dziecko i to co miesiąc!

Według zapowiedzi Donalda Tuska, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie poddany rozszerzeniu. Planowane zmiany mają objąć nowe obszary wsparcia oraz poszerzyć zakres osób uprawnionych do korzystania z tego programu. Jakie dokładnie zmiany są planowane?

Szczegóły dotyczące tych zmian nie są jeszcze znane, ale ich celem jest zwiększenie dostępności i elastyczności tej formy wsparcia dla rodzin.

Zmiany w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Warto przypomnieć, że dotychczasowy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy był dostępny dla rodzin z drugim i kolejnym dzieckiem.

Jednakże, premier Donald Tusk ogłosił plany rozszerzenia programu na pierwsze dziecko. To istotny krok w kierunku poszerzenia zakresu wsparcia rodzin, co może mieć pozytywny wpływ na politykę prorodzinną.

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat GIF! Wstrzymano obieg tego leku!

Według komunikatu premiera, w 2024 roku wprowadzone zostaną nowe zasady Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, które będą dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od liczby rodzeństwa. Jednakże, niejasne jest jeszcze, czy wsparcie finansowe otrzymają wszyscy rodzice, czy jedynie ci, którzy nie korzystają z programu "Aktywna Mama" (Babciowe).

Wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że RKO na pierwsze dziecko będzie dostępne, jeśli jeden z rodziców zajmuje się opieką nad dzieckiem w domu. Jednakże, na chwilę obecną Donald Tusk nie ustosunkował się jeszcze do tej kwestii. Oczekujemy na więcej szczegółów dotyczących tych zmian.

12 tysięcy złotych za opiekę nad dzieckiem

Program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku. Jest to świadczenie skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Rodzinom przysługuje 1000 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko.

Istnieje możliwość wyboru między otrzymywaniem 500 złotych miesięcznie przez 24 miesiące lub 1000 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy. Łączna kwota świadczenia nie może przekroczyć 12 000 złotych na dziecko.

Ważne jest, że świadczenie jest przyznawane bez względu na dochód rodziny.

Zdjęcie Zmiany w świadczeniu dla rodziców!? Dodatkowe 1000 zł również na pierwsze dziecko i to co miesiąc! #1

Ważny jest termin

Aby otrzymać maksymalny rodzinny kapitał opiekuńczy w wysokości 12 tysięcy złotych, rodzic powinien złożyć wniosek w okresie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesięcy.

Jeśli wniosek zostanie złożony po tym okresie, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Komu zostaną przyznane środki?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje wszystkim rodzicom, niezależnie od ich aktywności zawodowej, czyli zarówno tym, którzy pracują, jak i tym, którzy nie pracują. Co istotne, świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak dokonać złożenia wniosku?

Aby złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy, konieczne jest skorzystanie z formy elektronicznej. Można to zrobić poprzez:

  • Bankowość elektroniczną

  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS

  • Platformę Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

Udostępnij: