Szacunek i jego ważność

W obecnych czasach bardzo dużo mówi się o szacunku do innych oraz samego siebie. Jest to wzmożone zjawisko wynikające z empatii, która na szczęście zawitała do naszej rzeczywistości po wielu perturbacjach. Mimo wszystko wciąż mało osób zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest szacunek oraz jak bardzo jest on ważny.

Okazywanie szacunku 

Szacunek okazać można w najróżniejszy sposób: poprzez podanie komuś czapki, która spadła, poprzez powiedzenie paru miłych słów do drugiej osoby lub dzięki dorzuceniu komuś paru złotych na kawę, lub bułkę. Dosłownie zawsze da się okazać nutkę empatii nieznanym nam osobom – wystarczy chcieć.

Dlaczego to takie ważne?

Okazywanie szacunku jest bardzo ważne, ponieważ nauczy to kolejne pokolenia oraz nas samych, okazywania ciepła innym. To niesamowicie istotne w czasach, kiedy wciąż jesteśmy zabiegani czy zapracowani. Taka nawet najmniejsza doza pomocy potrafi zmienić rzeczywistość na lepsze.

Udawany szacunek 

Pod żadnym pozorem nie można jednak okazywać udawanego szacunku – głównie pod pozytywną opinię publiczną o nas. Prowadzi to do szeregu patologii oraz robienia rzecz tylko na pokaz, a nie do realnego pomagania. Nie warto więc czynić czegoś, co ma nas tylko wypromować, ponieważ nie to chodzi w szacunku, jaki jest bardzo istotny i ważny.

Inne ważne sprawy 

Reasumując: szacunek to podstawa, którą trzeba przekazywać już od najmłodszych lat. Nieważne czy ktoś ma mniej, czy więcej; szacunek zawsze warto okazać. Nie chodzi już nawet o sam fakt dobra. Tutaj chodzi o coś więcej: o promowanie pozytywnych wzorców, które mogą rozwijać inne rzeczy – społeczeństwo albo nawet gospodarkę.

B.J

Udostępnij: