Zamień minusy na plusy

Wszyscy posiadamy jakieś wady i zalety, które automatycznie przekładamy na plusy i minusy naszego życia. Nie da się nie zauważyć, iż każdy z nas czyni coś podobnego. Mimo to, trzeba by się zastanowić nad tym czy wartościowanie pewnych zachowań jest odpowiednie. W końcu zdarza się często tak, że w jednym miejscu plus jest minusem i na odwrót.

Rozpoznaj swoje zalety i wady 

Aby lepiej spojrzeć na sytaucję, w pierwszej kolejności należy odnaleźć swoje prawdziwe wady i zalety. Możemy robić to na przykładzie samoobserwacji lub pytając o to inne, bliskie nam osoby - w końcu patrzymy na świat subiektywnie. 

Gdy już rozpoznamy w czym jesteśmy naprawdę świetni a w czym nie, łatwiej nam będzie podjąć następne kroki, np. przy rozwiązywaniu jakiejś sprawy (często u psychologa bądź psychoterapetu spotykamy się z sytaucją, gdzie musimy podać swoje przykładowe wady i zalety dla lepszego poznania naszej sytaucji). 

Czy wady na pewno są wadami?

Załużmy, że osoby z najbliższego otoczenia uważają nasze cechy za wady. Być może jesteśmy analityczni i bardzo dużo myślimy, zanim podejmiemy decyzje. Warto spojrzeć w tym miejscu na sprawę z innej perspektywy; przecież długo się zastanawiając i analizując wszelkie za i przeciw, nie podejmiemy błędów tak często jak chociażby osoby energiczne czy żywiołowe - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (ta sytuacja jest najbardziej powszechną, dla tego typu zjawiska). 

Zamień minusy na plusy!

Jeśli jesteś osobą, która notorycznie przysypia, np. na zajęciach, pomyśl dlaczego tak jest. Być może lepiej Ci się pracuje oraz więcej rzeczy robisz w porach nocnych. To jak najbardziej normalne, ponieważ każdy z nas posiada inny tryb pracy (przysypianie na zajęciach powinno być jednak sporadyczne, gdyż chodzi o poszanowanie instytucji). 

W sytaucji gdy naszą cechą jest skrupulatność, a otoczenie uważa to za wadę, nie powinniśmy się tym przejmować. W końcu to nie nas oszukają w sklepie czy na targu i zawsze będziemy ,,na plusie", mówiąc o środkach do życia. W ziązku z tym nie da się nie zauważyć, że każdy minus da się zamienić na plus i odwrotnie - nawet jeśli nasze cechy denerwują otoczenie. 

B.J 

Udostępnij: