10 rzeczy, za które nie musisz przepraszać

Istnieje szereg rzeczy, za które musimy przepraszać. Po prostu mamy to wgrane w naszą psychikę poprzez wzorce kulturowe oraz społeczne. Okazujemy skruchę, kiedy coś zbijemy, spóźnimy się, itp. Jednakże zdarzają się i takie sytuacje, gdy przepraszamy za coś, za co absolutnie nie powinniśmy. Wypadałoby zatem przyjrzeć się dziesięciu takim przypadkom.

Osobowość

Nie powinno się przepraszać za to kim się jest. Dotyczy to przede wszystkim związków i relacji międzyludzkich. Bo jeśli zaczniemy okazywać skruchę za to, iż za dużo pracujemy lub lubimy odpocząć, przestaniemy być sobą - sami siebie tylko i wyłącznie zadręczymy. Nie powinno tak być. 

Hobby 

Przepraszanie za swoje hobby i zainteresowania byłoby już skrajną formą poniżenia się, dlatego też nie powinniśmy nigdy przepraszać za to, że interesuje nas granie w gry lub piłka nożna. Nie ma sensu tracić czasu na kogoś, kto absolutnie nie zamierza tego zrozumieć. 

Przeszłość

Jak sama nazwa wskazuje: przeszłość to coś, czego już nie ma, nie istnieje - przeszło i nei wróci. Właśnie dlatego nie powinno się za nia przepraszać. To co zrobiliśmy oraz jak zachowaliśmy się w danych sytaucjach, już przeboleliśmy, a zarazem odpokutowaliśmy. Nie ma zatem sensu, żeby przepraszać za swoją indywidualną biografię. Byłoby to nie tylko samobiczowanie, ale nadmierne niszczenie samego siebie. 

Znajomych 

Przepraszanie za znajomych nie jest tylko niepotrzebne, ale też i bez sensu. W końcu to oni są osobami, które zachowują się w dany sposób - nie My!

Rodziców 

W tym miejscu sprawa ma się tak samo jak przy znajomych czy kolegach. Dosłownie nie da się przepraszać za coś, na co nie mamy wpływu. 

Rodziców należy kochać, ale przepraszanie za nich jest najgorszym błędem (sami powinni rozumieć swoje błędy - są dorośli). 

Oceny 

Przepraszanie za oceny to najgorsza rzecz jaką można wpoić dziecku w procesie wychowania. W końcu nikt nie będzie oceniał nas za wykonaną pracę, tylko zobaczy jakie spełniliśmy cele oraz czego nam brakuje. W związku z tym nie ma co specjalnie okazywać skruchy, kiedy przyniesiemy do domu jedynkę, która w przyszłosci i tak nie będzie znaczyła nic. 

Styl 

Tutaj za wiele wyjaśniać nie trzeba, ponieważ nasz styl ubioru to tylko nasza sprawa. Nikt nie powinien interesować się, co zakładamy na swoje ciało. 

Poglądy oraz idee

Być może ie każdemu będzie podobało się to, jakie idee wyznajemy, lecz za nie również nie należy przepraszać. To nic złego wykształcić swoje poglądy - to oznaka niezależności emocjonalnej (brak manipulacji ze strony innych). 

Postępowanie, które oddziałuje tylko na nas 

Jeśli robimy coś w swoim kierunku - nawet sobie szkodząc - to jest to tylko nasza sprawa. A jeśli źle działa na nas jakaś rzecz i ak powinniśmy do tego dotrzeć sami. Poza tym, na terapię idzie się z własnej, nieprzymuszonej woli. Wszystko zależy wyłącznie od naszej pewności oraz prywatnego myślenia. 

Swoje mankamenty psychiczno-fizyczne

Każdy z nas posiada jakieś wady: jeden am nerwicę, drugi źle widzi, a trzeci przestępuje z nogi na nogę. W każdym przypadku nie ma w tym nic złego. Nie dość, że nie wpływa to rażąco an kulturę czy społeczeństwo, to jeszcze jest to nasze ciało i nasza sprawa. 

B.J 

Udostępnij: