Ostatki, czyli tzw. Śledzik, przypada w ostatni dzień karnawału. Jak świętować ten dzień i kiedy ostatki wypadają w 2023 roku?

Czym są ostatki?

Nazwa Ostatki jest najbardziej popularna w Polsce, jednak dzień ten ma także inne określenia. W zależności od regionu lub tradycji o ostatnim dniu karnawału mówi się także zapusty, mięsopusty czy śledzik.

Dzień ten przypada w ostatni dzień przed rozpoczęciem najważniejszego święta katolickiego w roku liturgicznym, czyli Wielkanocy. Ostatki kończą okres Karnawału i są początkiem Wielkiego Postu.

Ostatki 2023

W każdym roku data ostatków jest ruchoma i zależna od tego, kiedy wypada Wielkanoc, która tym samym wyznacza Środę Popielcową.

Środa Popielcowa w 2023 roku przypada 22 lutego, co oznacza, że kalendarzowo ostatki wypadają we wtorek 21 lutego.

Jak świętować Ostatki?

W związku z tym, że w tym roku ostatki wypada we wtorek 21 lutego, duża część osób, które lubi hucznie świętować zakończenie karnawału, bawiła się w miniony weekend. Nie oznacza to wcale, że Śledzik nie jest świętowany także w środku tygodnia. Zwyczajowo przyjęło się, że Karnawał świętować można już od Tłustego Czwartku, który w 2023 roku przypadł 16 lutego.

W całej Polsce w tym czasie organizuje się ostatkowe bale karnawałowe. Ludzie bawią się nie tylko w zaciszu czterech ścian, a także na organizowanych balach, dyskotekach czy festynach.

Jakie zabawy na ostatki?

Trudno nie zgodzić się z tym, że Ostatki bardzo hucznie świętowane były dawniej. W ludowych zwyczajach prześcigano się w wymyślaniu coraz to śmieszniejszych zabaw. Uczestnicy pili i jedli w naprawdę sporych ilościach, a wśród najpopularniejszych zabaw był między innymi kulig, który potrafił trwać nawet kilka dni.

W dzisiejszych czasach Ostatki polegają zwykle spędzaniu czasu z bliskimi na imprezach czy balach, podczas których można m.in. tańczyć. Dużo popularniejsze są zwyczaje andrzejkowe.

Zobacz także: Tego nie można robić w Andrzejki! Te rzeczy mogą przynieść Wam pecha

Udostępnij:

Sklep