Silne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech! Panika na ulicach

Niepokojące wieści docierają do nas z Włoch. W poniedziałek o godzinie 5:10 zatrzęsła się ziemia w okolicach Florencji. Odnotowano także wstrząsy wtórne. Lokalne władze wciąż szacują szkody spowodowane kataklizmem.

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Epicentrum trzęsienia ziemi we Włoszech znajdowało się nieopodal miast Marradi, położonego około 70 km na północy wschód od Florencji. Wstrząsy zostały odnotowane na głębokości 8,4 km. W mediach wciąż pojawiają się sprzeczne informacje. Początkowo podawano, że pierwsze wstrząsy zostały odnotowane o godzinie 3:10 w nocy z niedzieli na poniedziałek, a kolejne o godzinie 5:10.

„W tej chwili sytuacja po trzęsieniu ziemi nie jest krytyczna”

Trzęsienie trwało około 30 sekund i było odczuwalne w okolicach Florencji, Forli, Faenzie, San Lorenzo, Rawennie i Rimini. Informacje na temat wstrząsów napływają także z północnych Włoch z okolic Wenecji i Werony. Lokalne władze uruchomiły specjalną linię telefoniczną, aby uniknąć dezinformacji.

Do naszego centrum informacji wpłynęło około 300 zgłoszeń. Nikt nie zgłosił żadnych szczególnie krytycznych problemów. Uruchomiliśmy służby i są one z pełnej gotowości, aby pomagać ludziom.

W rejonie wstrząsów wystąpił problem z liniami kolejowymi. W tym regionie podróżnicy muszą liczyć się z opóźnieniami. Służby wciąż sprawdzają budynki, a spanikowani mieszkańcy boją się wrócić do swoich domów, obawiając się wstrząsów wtórnych. Nie ma jednak informacji o poszkodowanych osobach.

Sprawdzamy wszelkie szkody spowodowane silnym trzęsieniem ziemi, które odczuło wiele obszarów Toskanii. W tej chwili nie ma szczególnie krytycznych sytuacji. Kontrole budynków i konstrukcji będą kontynuowane.

Trzęsienia ziemi we Włoszech

W tym roku to nie pierwsze trzęsienie ziemi w tamtym regionie. W lutym w okolicach Sieny doszło do aktywności sejsmicznej, po której naliczono ponad 80 wstrząsów wtórnych. Wówczas trzęsienie sprawiło mnóstwo szkód. Zostały zamknięte szkoły i przedszkola.Natomiast w 2009 roku w okolicach Abruzji, po trzęsieniu ziemi o sile 6,3 śmierć poniosło ponad 300 osób.

 

Udostępnij: