Lawina w Tatrach. Trwa akcja poszukiwawcza

Jak potwierdza dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pod Rysami zeszła lawina. Trwa akcja poszukiwawcza.

Lawina w Tatrach

8 grudnia w piątek przed południem w rejonie Buli pod Rysami zeszła lawina. Piotr Konopka, ratownik dyżurny TOPR, potwierdził możliwość wypadku lawinowego i informuje, że ekipy ratunkowe intensywnie przeszukują obszar, gdzie doszło do zdarzenia.

Aktualnie brakuje szczegółowych informacji na temat ewentualnych poszkodowanych, ale ratownicy są zaangażowani w akcję poszukiwawczą.

Mamy prawdopodobny wypadek lawinowy w rejonie Buli pod Rysami – mówi ratownik TOPR Filip Konpka, czytamy w Onet .pl


Nie ma szczegółowych informacji o poszkodowanych, ale nie wykluczone, że pod śniegiem mogą znajdowac się osoby.

Ratownicy na miejscu przeszukują lawinisko. Więcej informacji będziemy mogli zdradzić za jakiś czas – dodaje

Trudne warunki w Tatrach

Od piątku w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1700 metrów n.p.m. Ratownicy odradzają tyrystom wyprawy w góry, gdyż wówczas wyzwolenie lawiny jest możliwe. 

W związku z trudnymi warunkami panującymi w górach Tatr, Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed ryzykiem i możliwymi tragediami. Warunki w wyższych partiach Tatr są utrudnione, a śnieg powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany. 

Jak czytamy w komunikacie TPN, poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności i dostosowania trasy do warunków. Niezbędne wówczas jest posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego oraz umiejętność jego używania w celu bezpiecznego przemieszczania się w górach.

Zdjęcie Lawina w Tatrach. Trwa akcja poszukiwawcza #1

Udostępnij: