Wiele osób, którym udało się uciec z toksycznych relacji, zastanawia się, czy mogły domyślić się tego co ich spotkało? Czy oznaki przemocy w związku można wcześniej przewidzieć? Czy pewne sygnały mogą wskazywać na to, że ukochana osoba w przyszłości zgotuje nam piekło?

Czy można przewidzieć przemoc w związku?

Pierwsze oznaki przemocy są niezwykle trudne do zauważenia. Przemoc psychiczna to emocjonalne znęcanie się nad partnerem, naruszanie jej godności i wykorzystywanie słabości. Do przemocy fizycznej dochodzi, gdy partner naruszą nietykalność cielesną drugiej osoby.

Rozpoznanie oznak przemocy w związku może nie być łatwym zadaniem. Uczucia i emocje często przesłaniają nam prawdziwy obraz partnera. Dlatego ciężko nam obiektywnie ocenić jego zachowanie i intencje. Jednak niektóre sygnały mogą jednoznacznie wskazywać na to, że w Twoim związku pojawi się przemoc.

Te oznaki mogą wskazywać na przemoc w związku

Narusza Twoje granice

Partner narusza Twoje granice, przekracza je i wywołuje w Tobie dyskomfort. Lekceważy Twoje potrzeby, wykorzystuje Cię psychicznie i fizycznie. Takie zachowanie może być połączone z agresją słowną i przemocą fizyczną.

Ogranicza Cię

Ogranicza Twoją wolność i niezależności wbrew Twojej woli. Izoluje Cię od bliskich osób, ogranicza kontakt z nimi. Przez niego zaniedbujesz bliskich, swoje zajęcia i zainteresowania. Odcina Cię i coraz bardziej uzależnia od siebie.

Uzależnia od siebie

Uzależnia Cię od siebie i wykorzystuje do własnych celów. Nie cofa się przed manipulacją i szantażem emocjonalnym. Ma nad Tobą coraz większą kontrolę, podporządkowujesz mu się i przestajesz być odrębną jednostką. W pewnym momencie okazuje się, że nie potrafisz sobie bez niego radzić i funkcjonować.

Manipuluje Tobą

On przejmuje kontrolę nad Twoim sposobem postrzegania rzeczywistości, sprawia, że czujesz się bezradna i zdezorientowana. Wzbudza w Tobie wiele negatywnych emocji, wywołuje poczucie winy, lekceważy, ignoruje, nie liczy się z Twoimi uczuciami. Bywa czarujący, kulturalny i dobrze wychowany, by za chwilę otwarcie okazywać Ci wrogość i pogardę.

Uważaj…

Takie zachowania partnera powinny być dla nas sygnałem alarmowym i skłonić nas do opuszczenia relacji, zanim będzie za późno…

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img