Każdy kto jest w związku potwierdzi, że podstawą szczęśliwej i udanej relacji jest dobra komunikacja. Jak o nią zadbać? Poznaj skutecznych sposobów na lepszą komunikację z partnerem.

Przyjmij pozytywne nastawienie

Twoje nastawienie wpływa na styl całej rozmowy. Jeśli jesteś pozytywnie nastawiona i otwarta, istnieje większa szansa na to, że rozmowa potoczy się gładko i w dobrym kierunku. Natomiast jeśli jesteś pełna złych przeczuć, zdenerwowana i sfrustrowana, będziesz negatywnie interpretować słowa i zachowanie drugiej osoby.

Mów otwarcie i wprost

Unikaj niedomówień i półsłówek. Z partnerem rozmawiaj otwarcie i szczerze. Pamiętaj, że druga osoba nie jest w stanie czytać Ci w myślach i domyślić się o co Ci chodzi, jeśli nie powiesz o tym wprost. To bardzo ważne podczas prowadzenia rozmów.

Nie bój się mówić o swoich potrzebach

Wiele osób ukrywa swoje prawdziwe uczucia, potrzeby i pragnienia. Nie potrafią mówić o nich otwarcie i oczekują, że partner sam się tego domyśli. Potem mają pretensje, że tak się nie stało. To najgorszy możliwy sposób komunikacji, który nie doprowadzi Was do niczego dobrego.

Mów, czego chcesz, a nie o tym czego nie chcesz

Mów otwarcie o tym, czego chcesz, oczekujesz i pragniesz od drugiej osoby. Jasny komunikat sprawi, że partner lepiej to zrozumie i wprowadzi w życie. Nie skupiaj się na negatywach i wypominaniu błędów oraz rzeczy, które poszły nie tak, jak tego chciałaś.

Mów na temat

Staraj się mówić na temat . Skracaj swoje opowieści, nie rozwlekaj ich i nie wchodź w zbyt szczegółowe relacje. Przedstaw problem w kilku zwięzłych zdaniach, idź do puenty, stosuj jasne i proste komunikaty. Długie historie, pełne dygresji i pobocznych wątków mogą zniechęcić do słuchania i wywołać zniecierpliwienie i znudzenie.

Opanuj emocje

Podczas rozmowy staraj się trzymać nerwy na wodzy i panować na emocjami. Krzyki, pretensje, żale, groźby nie pomogą w rozmowie. Jeśli nie możesz zapanować nad łzami lub gniewem, poczekaj aż emocje opadną i dopiero wtedy podejmij rozmowę. Mów spokojnie, jasno i konkretnie, unikaj krytykowania i oceniania partnera.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img