Każda kochająca się para potwierdzi, że szczerość, prawdomówność, uczciwość i wzajemne zaufanie to fundamenty szczęśliwej i trwałej relacji. Jednak według ekspertów zarówno brak, jak i nadmiar szczerości może zaszkodzić związkowi…

Jak brak i nadmiar szczerości wpływa na związek?

Według ekspertów od związków ani zauważalny brak szczerości, ani nieograniczona szczerość nie są dobrym wyjściem. Ważne jest osiągnięcie złotego środka w relacji. Takiego stopnia szczerości, który nie rani nas samych, ani nie krzywdzi innych.

Kilka słów o szczerości w związku

Niektórzy uważają, że w zdrowych związkach nie ma tematów tabu. Jednak każdy człowiek ma inną osobistą granicę, której nie chce przekraczać. Niektórzy już od pierwszej randki otwarcie mówią o wszystkim. Opowiadają o poprzednich partnerach, miłosnych zwodach, swoich słabościach i kompleksach. Inni ostrożnie dawkują informacje o sobie, ukrywając pewne fakty lub bolesne historie czy traumy z przeszłości. Nie mówią o wszystkim, ponieważ nie są gotowi, by z kimkolwiek się tym dzielić.

Które wyjście jest lepsze?

Eksperci uważają, że oba podejścia są w porządku, jeśli tylko czujemy się z tym dobrze. W związku miłosnym mamy prawo do naszej prywatności oraz do treści, którymi się nie dzielimy.

Są jednak takie sprawy, które będą bezpośrednio dotyczyły życia partnera i wpływały na jego decyzje i życie. Jeśli zataimy takie wiadomości, to wprowadzamy go w błąd i nie dajemy mu możliwości wyboru… O niektórych sprawach w związku nie możemy milczeć.

O niektórych sprawach nie możemy milczeć

Niektóre sprawy wymagają od nas 100% szczerości, nawet jeśli są dla nas trudne lub bolesne. Pewnych kwestii po prostu nie możemy przemilczeć, jeśli decydujemy się stworzyć związek z inną osobą.

Do takich spraw należą przede wszystkim nasze plany co do relacji, np. chęć posiadania dzieci, zawarcia małżeństwa, założenia rodziny. Informacja o chorobach, np. zaburzeniach psychicznych, uzależnieniach, chorobach wenerycznych, bezpłodności czy przewlekłych schorzeniach.

Jak osiągnąć złoty środek?

W związku nie ma obowiązku mówienia o wszystkim, jednak ważne jest, aby zachować szczerość i nie okłamywać drugiej osoby. Zwykle partnerzy w relacji i tak mówią sobie o wszystkim, ale robią to stopniowo i w różnym zakresie. Nigdy pod presją czy wskutek szantażu.

DZ

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img