Każdy związek jest narażony na różnego kalibru problemy, od tych drobnych na poważne, wpływające na ogólne zadowolenie z relacji. Problemy dotyczą ludzi w różnym wieku i z różnym stażem. Pierwszym i podstawowym problemem wielu par jest problem z komunikacją, co powoduje kłótnie, nieporozumienia i frustrację. Jednak nie jest to jedyny problem, możemy ponadto wymienić 4 inne kwestie.

Jakie są typowe problemy par?

Komunikacja

Komunikacja w ogólnym znaczeniu najbardziej wpływa na nasz związek i to, czy jesteśmy z niego zadowoleni. Komunikacja poza podstawowym znaczeniem, czyli umiejętność przekazania swoich myśli i oczekiwań partnerowi ma również drugą ważną funkcję: zdolność do rozumienia czyjegoś punktu widzenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy jedna z osób próbuje swój punkt widzenia przedstawić i uznać za jedyny właściwy, nie chcąc brać pod uwagę potrzeb i oczekiwań partnera. Wskazówka? Powinniśmy słuchać drugiej osoby tak, jak sami chcielibyśmy być wysłuchani.

Niewierność

Niewierność jest główną przyczyną utraty poczucia bezpieczeństwa i nadszarpnięcia zaufania do partnera. Ciężko jest zaufać, będąc zdradzonym. Zdrada często ma służyć jako urozmaicenie, przerwanie rutyny której partner doświadcza w związku, bądź też stanowi ucieczkę od problemów w relacji. Pamiętając o tym, że osoba szczęśliwa i spełniona nie szuka wrażeń poza swoim związkiem, osobie zdradzonej niezwykle ciężko jest wybaczyć i żyć ''po staremu''.

Niezrealizowane oczekiwania

Każdy związek przechodzi przez kilka faz, z których jedną jest rozczarowanie. Następuje wtedy, kiedy zachowujemy się całkowicie naturalnie, niczego nie ukrywany, a ponadto nie patrzymy przez różowe okulary. Dostrzegany wady partnera, które wcześniej mogły nam umknąć. Ogrom rozczarowań jest czasami szokujący dla osoby, która na partnera i cały związek patrzyła jak na ideał. Kiedy okazuje się, że tak nie jest, doznajemy frustracji.

Problemy z przeszłości

Bagaż doświadczeń najczęściej spotykany wśród osób w średnim wieku, ale nie tylko. Problemy, których doświadczył partner go ukształtowały. Często wydarzenia z przeszłości przekładają się na chwilę obecną; druga osoba może przejawiać brak zaufania i trudność z emocjonalnym zaangażowaniem w związku, jeśli w przeszłości została skrzywdzona.

Uraza

Nie da się ukryć, że urazy z przeszłości naszego związku wpływają na obecne pożycie, szczególnie jeśli zostaliśmy dotkliwie zranieni, jeśli doznaliśmy krzywdy emocjonalnej. Jeśli nie potrafimy wybaczyć i zapomnieć, ciężko będzie dalej żyć w zgodzie, bo krzywda z przeszłości będzie regularnie powracała i ponownie nas raniła.

NB

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img