Osoba uzależniona od miłości czuje, że nie poradzi sobie w życiu bez partnera. Choć związek może być toksyczny i ją wyniszczać, nie potrafi odejść. Jej szczęście i dobro jest uzależnione od drugiej osoby. Jak wygląda uzależnienie od miłości? Kto częściej zatraca się w uczuciu?

  Czy można uzależnić się od miłości?

  Mechanizm uzależnienia od miłości działa podobnie do uzależnienia od alkoholu, narkotyków, czy hazardu. W takim związku partner staje się dla drugiej osoby nałogiem, a ona uzależnia od niego swoje emocje, szczęście i dobrobyt.

  Uzależnienie od miłości, podobnie jak uzależnienie emocjonalne może dotyczyć obu płci. Jednak o wiele częściej od partnera i związku uzależniają się kobiety.

  Nałóg miłości może wyniszczyć

  Choć związek może być wyniszczający i toksyczny, osoba uzależniona jest w stanie wszystko poświęcić dla swojego partnera: swoją godność, szacunek, dobro dzieci, pracę, zdrowie.

  Choć uzależniona osoba czuje, że powinna zostawić partnera, to jednak nie potrafi tego zrobić. Wciąż ma nadzieję, że ten się zmieni i będzie lepiej. Wybacza mu wszystkie krzywdy i upokorzenia, usprawiedliwia i idealizuje. To siebie obwinia za problemy w związku, zdejmując z niego winę. Daje się wykorzystywać i sobą manipulować.

  Jak się objawia uzależnienie od miłości?

  Osoby uzależnione od miłości doświadczają identycznych objawów, jak osoby w detoksie podczas leczenia chemicznych uzależnień. Są to m.in. dreszcze, potliwość, biegunki, nudności, bezsenność, napady lękowe, czy depresja.

  Oprócz tego koncentrują swoje życie wokół partnera. Poświęcają siebie i inne sprawy, na rzecz związku. Zaniedbują obowiązki domowe, dzieci, pracę, czy alternatywne źródła przyjemności i zainteresowania. Kontynuują związek, pomimo negatywnych konsekwencji: przemocy, agresji, manipulacji, wykorzystywania.

  Często osoby zmagające się z nałogiem miłości, w przypadku rozstania, nie mogą pogodzić się zakończeniem relacji, próbują targnąć się na swoje życie, bo utożsamiają partnera z niezbędnym do funkcjonowania tlenem.

  Jak wyrwać się z nałogowej miłości?

  Samodzielne poradzenie sobie z uzależnieniem od miłości może być bardzo trudne. Pierwszym krokiem jest przyznanie się przed sobą do problemu i do tego, że związek nie funkcjonuje prawidłowo. Tak jak w przypadku innych uzależnień, konieczne może być zwrócenie się o fachową pomoc psychologa lub terapeuty.

  ZOBACZ TAKŻE: 8 zachowań, które objawiają się w dorosłym życiu osobom niekochanym w dzieciństwie

  Udostępnij:

  Sklep