6 toksycznych zagrywek w związku

Partner często Cię krytykuje, wciąż z Tobą rywalizuje, przekracza granice, manipuluje lub chce od siebie uzależnić? Jeśli w Twoim związku występują takie zachowania, które na dodatek często się powtarzają i Cię niepokoją, może być to sygnałem ostrzegawczym. Przedstawiamy sześć toksycznych zagrywek w związku!

  6 toksycznych zagrywek w związku

  Bywa, że toksyczne zagrywki nie są wyrażane wprost i trudno je zauważyć. Sprawdź, jakie zachowania w związku można uznać za niepokojące:

  Egoizm

  Twój parter jest egocentryczny i zapatrzony w siebie. W Waszym związku nie ma równowagi pomiędzy braniem i dawaniem. On myśli wyłącznie o sobie, skupia się na tym, żeby jemu było dobrze. Ignoruje Cię, nie zwraca uwagi na Twoje potrzeby i pragnienia. To sprawia, że jesteś smutna, zdołowana i nieszczęśliwa...

  Przekraczanie granic

  Partner wymusza na Tobie wiele rzeczy, na które nie masz ochoty. Zgadzasz się na to, ponieważ ciężko Ci odmówić osobie, którą kochasz. Takie zachowanie to przekraczanie granic i nie powinnaś na to pozwalać. Partner będzie przesuwał je coraz dalej, aż całkiem przejmie nad Tobą kontrolę.

  ZOBACZ TAKŻE: Moja mama bezwstydnie podrywa mojego faceta. Jest mi za nią tak wstyd, ale…

  Kłamstwa małe i większe

  Wiele razy zdarzyło się, że przyłapałaś partnera na nieszczerości i kłamstwie. Nie wiesz, czy możesz mu zaufać, ponieważ ciągle mija się z prawdą, oszukuje i ukrywa przed Tobą wiele rzeczy. Czasem są to błahe sprawy, a czasem poważne kwestie. Gdy masz już dość, on przeprasza, koi się i obiecuje poprawę, jednak za jakiś czas ten schemat znów się powtarza.

  Stawianie ultimatum

  Każdemu z nas zdarzyło się postawić ultimatum w relacji. Jednak gdy w waszym związku dochodzi do tego niemal na każdym kroku, możemy mówić o szantażu emocjonalnym. Przekonywanie drugiej osoby do czegoś na siłę, przy pomocy szantażu, doprowadza do tego, że będzie chciała się zrewanżować. W ten sposób tworzy się błędne koło, w którym każdy czuje się do czegoś zmuszany i nie robi nic z własnej woli.

  Przesadna zazdrość

  Sytuacja, gdy zazdrość przestaje mieścić się w granicach normy i zaczyna zagrażać relacji, nie jest normalna. Przesadna zazdrość objawia się obsesyjnym sprawdzaniem, kontrolowaniem oraz oskarżeniami partnera o niewierność. Łączy się z nieuzasadnionymi pretensjami, podejrzeniami o zdradę, zadręczaniem partnera, bez żadnych postaw. Jeśli masz z tym do czynienia w swoim związku, nie jest dobrze!

  Manipulacja

  Manipulacja to emocjonalne znęcanie się nad drugą osobą, w celu uzyskania pewnych korzyści. Jest stosowaniem szantażu emocjonalnego i wykorzystywaniem słabości partnera. Jeśli partner Cię nie docenia, krytykuje, wzbudza w Tobie poczucie winy, ignoruje, nie liczy się z Twoimi uczuciami, wykorzystuje, traktuje przedmiotowo, ma nad Tobą kontrolę- masz do czynienia z manipulacją. To jedna z najbardziej toksycznych zagrywek w relacji!

  Udostępnij: