Rutyna daje nam poczucie stabilizacji. Doskonale wiemy, co mamy robić i zawsze wykonujemy to w taki sam sposób. Co więcej, daje nam to poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Taki stan potrafi być jednak szkodliwy i wysysa z nas całą energię. Sprawia, że nic nowego nie dzieje się w naszym życiu. Dlaczego zatem tak bardzo potrzebna jest nam ucieczka od codzienności?

Najlepszy moment

W ciągu tygodnia jesteśmy nieustannie skupieni na pracy lub obowiązkach domowych. W weekendy zostajemy w domu, aby uporządkować zaległości związane z innymi obowiązkami. W święta, dni wolne lub urlop ponownie zostajemy w domu, aby skupić się na tym, na co zazwyczaj brakuje czasu. To wszystko jest rutyną - czymś, co pożera nasz czas i sprawia, że tracimy energię. Przestajemy skupiać się na sobie i własnych potrzebach. Więź w rodzinie również staje się osłabiona, bo każdy idzie we własną stronę.

Przyszedł czas, aby chociaż jeden dzień wykorzystać na coś, na co nie masz zazwyczaj czasu. Spacer, wyjazd do innego miasta, kolacja w restauracji lub zwiedzanie nieznanych miejsc w miejscowości, w której mieszkasz, są jednymi z wielu możliwości, które można wykorzystać, aby oderwać swoje myśli od wszelkich problemów, zmartwień i spraw do załatwienia.

Co jednak z poczuciem winy i przekonaniem, że tracimy czas, chociaż mamy tyle do zrobienia? Takie nastawienie jest całkowicie niepotrzebne. Czas z bliskimi potraktuj jako moment regeneracji. Jest to chwila, w której wszyscy odpoczywacie i zbieracie energię do dalszego działania. Relaks, śmiech i zero zmartwień jest wyjątkowo dobre dla naszego ciała oraz duszy. W ten sposób jesteśmy w stanie zabrać się za obowiązku z jeszcze większą energią oraz motywacją. Zaczynamy patrzeć się na rzeczy z zupełnie innej perspektywy, a przede wszystkim częściej pojawia się uśmiech na naszej twarzy.

Szkodliwa rutyna

Dlaczego codzienność potrafi być szkodliwa? Duża część osób funkcjonuje w ciągu dnia według jednego schematu. Wstaje rano, idzie do pracy, ugotuje obiad, posprząta w domu lub siądzie przed telewizorem. Następnie weźmie kąpiel i kładzie spać. Tak wygląda dzień większości z nas. Tak też wygląda każdy tydzień i miesiąc.

Nie dzieje się nic nowego. W żaden sposób nie otrzymujemy dawki energii. Wszystko staje się bardzo przewidywalne i pozbawione spontaniczności. Pojawia się nieustanne zmęczenie, negatywne nastawienie, bezsenność i szarość dnia. Nasza praca oraz inne obowiązki przestają być wykonywane w odpowiedni sposób. Nie dajemy z siebie wszystkich sił, bo ich po prostu nie mamy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że do naszego życia wkradła się rutyna.

Ten stan potrafi bardzo zmienić człowieka. Czerpie z niego resztki energii i pasji. Pozbawia jakichkolwiek marzeń, planów i radości. Życie staje się szare. Dusza staje się nijaka, a twarz, niegdyś pełna uśmiechu, przestaje okazywać jakiekolwiek emocje.

Zadbaj o swoje szczęście

Nie bój się zadbać o siebie. Śmiało wybierz się na wycieczkę z bliskimi. Wyłącz telefon, zapomnij o mediach społecznościowych, a stertę papierów do zrobienia zostaw w domu. Jest to czas dla ciebie i twojego odpoczynku. Potraktuj to, jako oczyszczające doświadczenie, które właśnie potrzebujesz. Praca jest ważna, ale ty również. Nie rezygnuj zatem z własnego szczęścia w imię rutyny.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img