Podejmując decyzję, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na negatywnych stronach, jako że chcemy uniknąć rozczarowania. Zdarza się jednak ponieść emocjom i przymykamy oko na zagrożenia, które mogą się wiązać z podejmowaną decyzją. Doprowadza to do sytuacji, w której żałujemy naszej decyzji. Jak zatem dokonywać zmian bez żalu?

Spójrz na sytuację szerzej

Ludzie mają w zwyczaju skupiać całą swoją uwagę na jednym celu i ignorują kwestie poboczne, które również mają wpływ na późniejszy efekt. Mamy również w zwyczaju ignorować inne możliwości, które towarzyszą przy podejmowaniu decyzji. Zastanawiamy się tylko nad jednym rozwiązaniem, które zostało nam zaproponowane i pomijamy te, które mogą okazać się dla nas lepsze. Wystarczy jednak spojrzeć szerzej. Warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie możliwości – nawet te, które wydają się abstrakcyjne. Z perspektywy czasu wszystko może być niemożliwe, ale jeśli tylko poświęcimy trochę czasu na zastanowienie się, to można zaobserwować różne opcje, które faktycznie mogą przynieść nam lepsze korzyści.

 

Nie śpiesz się

Wszystkie ważne decyzje potrzebują czasu i nie warto podejmować je w pośpiechu. Jeśli chcesz, aby decyzja ci służyła przez kolejne lata, to kilka dni lub tygodni nie zrobi większej różnicy, a możesz mieć wtedy pewność, że jest to coś dla ciebie. Ważne decyzje nie zawsze dotyczą przyszłości, ale również tu i teraz. Wtedy także można dać sobie kilka minut na zastanowienie, czy następujące działanie przyniesie pożądany efekt. Zdarza się, że jesteśmy pod wpływem emocji lub znajdujemy się w przytłaczającej sytuacji, a więc momentalne decyzje nie są tak jasne i możemy popełnić błąd. Nie wywieraj zatem na sobie presji i daj sobie czas.

 

Nie posługuj się ignorancją

Zdarza się, że niektóre sytuacje się powtarzają, a więc podejmowane przez nas decyzje oparte są na doświadczeniu z przeszłości. Prawda jest jednak taka, że nie wszystkie wydarzenia są takie same, a więc to, co podziałało w przeszłości, niekoniecznie może być dobrym rozwiązaniem w tym momencie. Nie ignoruj zatem teraźniejszości i nie zakładaj, że przeszłość może być rozwiązaniem. Bez względu na to, czy dana sytuacja przydarzyła ci się raz, czy dziesięć, nadal daj sobie czas na rozważenie różnych opcji.

 

Co więcej, posługiwanie się nowymi drogami rozwiązań pomaga nam w rozwijaniu się. Dzięki temu poszerzamy swoje doświadczenia oraz wiedzę. Stajemy się lepiej zaznajomieni z różnymi rozwiązaniami, co sprawia, że nasze poczucie własnej wartości rośnie, a za tym zwiększa się wewnętrzna siła.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img