Zdarza się, że się ociągasz i odkładasz rzeczy na później? Nie potrafisz zebrać się w sobie i zacząć działać? Brakuje Ci chęci i energii? Przedstawiamy pięć skutecznych sposobów na zwiększenie motywacji!

Czym jest motywacja?

Motywacja sprawia, że mamy energię i chęć do robienia czegoś. Pozwala podjąć działania, osiągać cele i realizować marzenia. To stan gotowości, pobudzenie energii i ukierunkowanie wysiłków na osiągnięcie celu. Wzbudzana jest przez procesy psychiczne i fizjologiczne, może wynikać ze świadomych, jak i nieświadomych czynników.

Różne rodzaje motywacji

Istnieją różne rodzaje motywacji i jak się okazuje, niektóre z nich są lepsze, niż inne.

Najskuteczniejsza jest motywacja wewnętrzna, która pojawia się, gdy człowiek sam dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Nie jest związana z istnieniem nagród zewnętrznych, opiera się na wewnętrznych właściwościach człowieka, jego pragnieniach, potrzebach.

Mniej skuteczna jest motywacja zewnętrzna, która powstaje wskutek podejmowania i kontynuowania działań ze względu na pewne konsekwencje, do których one prowadzą. Człowiek wykonuje pewne działania w celu osiągnięcia nagrody lub uniknięcia kary. Najczęściej jest wzbudzana przez zewnętrzne korzyści (pochwałę, podwyżkę, awans).

5 sposobów na zwiększenie motywacji!

Nie odkładaj spraw na później

Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok, dlatego jeśli masz jakieś zadanie, nie odkładaj go na później, bo w rezultacie w ogóle go nie rozpoczniesz.

Zacznij od najtrudniejszego zadania

Zacznij od najtrudniejszego zadania do wykonania. Pozostałe obowiązki wydadzą Ci się wtedy łatwiejsze i wszystko pójdzie z górki.

Poinformuj innych o swoich planach

Jeśli poinformujesz innych o swoich zamierzeniach, łatwej zmobilizujesz się do działania. Jeśli się wycofasz, będziesz czuć się z tym źle i narazisz się na spadek samooceny. To powstrzyma Cię przed rezygnacją.

Uszereguj priorytety

Zastanów się, co musisz zrobić i ustal priorytety. Jeśli sam stwierdzisz, że coś jest istotne, bardziej będzie Ci zależeć na wykonaniu zadania.

Zwizualizuj swój cel

Wyobraź sobie, jak będą wyglądały rezultaty Twojej pracy. Zwizualizuj swój cel, wtedy Twoja motywacja, żeby go osiągnąć się zwiększy. To pozytywnie na Ciebie wpłynie i pobudzi Cię do działania.

Udostępnij:

Sklep