Papież Benedykt XVI nie żyje!

Ze Stolicy Apostolskiej od kilku dni napływały niepokojące doniesienia o pogarszającym się stanie zdrowia emerytowanego papieża. 31 grudnia 2022 roku papież Benedykt XVI zmarł po długiej chorobie.

  Franciszek prosił o modlitwę za swojego poprzednika

  W środę 28 grudnia na zakończenie cotygodniowej audiencji generalnej, Ojciec Święty powiedział, że emerytowany papież Benedykt XVI jest "bardzo chory" i prosił o modlitwę za niego.

  Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża-emeryta Benedykta, który w milczeniu popiera Kościół. Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory, prosi Pana o pocieszenie i wspieranie w jego świadectwie miłości do Kościoła, aż do końca.

  Ostatnie namaszczenie Benedykta XVI

  Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło później, że w ostatnich godzinach pogorszył się jego stan zdrowia. Watykan poinformował również, że Franciszek udał się do Ogrodów Watykańskich, gdzie mieszkał emerytowany papież. Mogło to mieć związek z udzielaniem ostatniego namaszczenia choremu. Niedługo potem Benedykt XVI zmarł...

  Informacje o tym, że Benedyt XVI nie żyje przekazał w sobotni poranek Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

  Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI

  Pontyfikat Benedykta XVI

  Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku. Przyjął imię Benedykt XVI. Jego pontyfikat trwał niespełna osiem lat. W tym czasie odbył 24 podróże zagraniczne i 33 na terenie Włoch. Polskę odwiedził w 2006 roku. Udał się do Warszawy, Krakowa, Wadowic, Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy. Odwiedził także Auschwitz-Birkenau, niemiecki obóz koncentracyjny, w którym spotkał się z byłymi więźniami.

  11 lutego 2013 roku ogłosił, że ustępuje z zajmowanego przez siebie urzędu biskupa Rzymu, ze względu na podeszły wiek. Benedykt XVI w chwili wyboru miał 78 lat i był najstarszą osobą wybraną na papieża od czasów papieża Klemensa XII (1652-1740). Ponadto jego ustąpienie było pierwszą abdykacją biskupa Rzymu od siedmiu wieków, od czasów papieża Celestyna V pod koniec XIII wieku.

  Po ustąpieni z funkcji przysługiwał mu tytuł Emerytowanego Biskupa Rzymu. Benedykt XVI zamieszkał na terenie Ogrodów Watykańskich i nie pokazywał się publicznie, pozostając „ukryty dla świata”.

  Jego następcą został kardynał Jorge Mario Bergoglio, którego wybrano 13 marca 2013 roku. Przyjął imię Franciszek i został 266. papieżem.
  Udostępnij: