Niesamowity widok na niebie! Zorza polarna nad Polską!

Już drugą noc z rzędu nad Polską można obserwować spektakularną zorzę polarną. Centrum Badań Kosmicznych PAN informuje, że w nocy z poniedziałku na wtorek nadal są duże szanse na zobaczenie tego niesamowitego zjawiska na niebie!

  Zorza polarna nad Polską!

  W nocy z niedzieli na poniedziałek, niebo nad Polską wyglądało niesamowicie! Rozbłysk pięknej zieleni to nic innego, jak zorza polarna. Centrum Badań Kosmicznych PAN informuje, że w nocy z poniedziałku na wtorek, nadal są duże szanse na podziwianie tego spektakularnego widoku.

  Czym jest to zjawisko?

  Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne. Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w niższych szerokościach geograficznych (także w Polsce).

  Popularyzator nauki Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", napisał:

  Silna burza magnetyczna wywołana została przez uderzenie gęstego i szybkiego wiatru słonecznego pochodzącego z kombinacji równikowej dziury koronalnej na Słońcu i koronalnego wyrzutu masy (CME). Obłok cząstek o prędkości przekraczającej 700 km/s i parametr Bz osiągający w porywach -20nT skutkowały trwającymi całą noc silnymi zorzami polarnymi na dużych i średnich szerokościach geograficznych.

  ZOBACZ TAKŻE: 9 refleksyjnych cytatów z powieści "Życie Pi", z którymi warto się zapoznać

  Masz jeszcze szansę zobaczyć zorzę polarną!

  Osoby, które wczorajsze nocy przegapiły niesamowity spektakl na niebie, dziś mają jeszcze szansę podziwiać zorzę polarną. Karol Wójcicki mówi:

  Jest BARDZO duża szansa, że dzisiejszej nocy (poniedziałek/wtorek) czeka nas powtórka z rozrywki, a może nawet jeszcze silniejsze zorze dobrze widoczne z całej Polski.

  Gdzie można oglądać to zjawisko?

  Wieczorem warto wybrać się poza miasto, w oddalone od świateł miejsce. Po północy są największe szanse na udaną obserwację, ale trzeba być „ekstremalnie czujnym”. Autor bloga "Z głową w gwiazdach” dodaje:

  Zorza nie będzie raczej widoczna stabilnie przez długi czas, ale raczej będzie incydentalnymi rozbłyskami na kilka minut, które mogą pojawić się w każdej chwili.

  Czy Wam się udało zobaczyć zorzę polarną?

   

   

  Udostępnij: