5 naukowych sposobów na spokojny sen

Przez niewyspanie, senność i znużenie często stajemy się mniej wydajni. Mamy wrażenie, że jesteśmy w stanie zrobić coś lepiej, więcej lub szybciej, ale brakuje nam na to siły. Odpowiedni i dobry sen jest podstawą w prawidłowym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Co zatem może pomóc w osiągnięciu tego?

1. Zwróć uwagę pod czym i w czym śpisz

Najważniejsze jest, aby zadbać o częste zmienianie pościeli. W ciągu roku podczas snu człowiek wydziela około 100 litrów potu. Spanie w wilgotnej pościeli jest niezdrowe i nieprzyjemne, a warunki w takiej pościeli są idealne dla roztoczy, których odchody są źródłem różnych uczuleń. Po pierwsze, ważny jest materiał, który dobrze odprowadzi wilgoć. Włókno lyocell może idealnie się do tego nadawać. Po drugie, wietrzenie pościeli jest bardzo istotnym elementem spokojnego snu. Pozwala to na wysuszenie pościeli i ograniczenie rozwoju roztoczy. Jeśli cierpisz na ból mięśni znajdujący się w szyjnym odcinku kręgosłupa, to być może rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej poduszki.

2. Zwróć uwagę co pijesz przed snem

Alkohol ułatwia zasypianie, ale nie należy do dobrych sposobów. Alkohol pogłębia sen w pierwszej połowie, ale podczas drugiej śpimy płycej, jesteśmy bardziej podatni na wybudzenie, a nawet na lunatykowanie. Do tego ruch gałek ocznych jest osłabiony podczas fazy REM, w której śnimy. Przed snem również nie powinno się pić kawy, ani herbaty. Kawa jest oczywistym napojem, który należy unikać. Herbata zawiera teinę, która jest tym samym co kofeina, tylko pod inną nazwą. Nawet zielona herbata może wpłynąć na problemy ze snem.

3. Zwróć uwagę co jesz przed snem

Najnowsze badania rzucają nieco inne światło na wieczorne podjadanie. Przez lata mówiono, że jedzenie tuż przed snem źle wpływa na naszą figurę oraz sen. Dzięki nowym badaniom wiemy, że zły wpływ mają obfite, wieloskładnikowe i kaloryczne posiłki. Jeśli jednak zwracamy uwagę na to, co jemy, dbamy o jakość, przekąska ma dużą wartość odżywczą i nie przekracza 150 kcal, to może nawet poprawić nasz sen.

4. Zwróć uwagę na czym śpisz

Większość z nas śpi na kanapach, sofach lub narożnikach. Należy jednak pamiętać, że te meble służą do wypoczynku podczas dnia, a funkcja spania jest jedynie awaryjna. Jeśli nie mamy innego wyjścia i jednak śpimy na tej kanapie, to najlepiej jest zadbać, aby była z gładką powierzchnią. Jakiekolwiek wgniecenia spowodowane zużyciem lub projektem pogarszają jakość naszego snu. Ciężar ciała powinien być równomiernie rozłożony i nic nie powinno uciskać przepływu krwi.

5. Zwróć uwagę co robisz przed snem

W dzisiejszych czasach telefony, laptopy i telewizory otaczają nas wszędzie, a więc ciężko odciąć się od tego całkowicie. Urządzenia te emitują dużo światła w zakresie niebieskiego. Niebieski kolor jest odbierany przez nasz mózg jako, że trwa dzień. Najlepszym rozwiązaniem jest odstawić elektryczne urządzenia 2 godziny przed snem. Jeśli ma się z tym problem, to istnieje wiele aplikacji, które dbają o zmienianie światła ekranu w telefonach lub komputerach.

+
Udostępnij: