Szantaż emocjonalny jest bardzo łatwą drogą do zdobycia tego, czego się, ale również bardzo szkodliwą. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że może to wpływać na nasze zdrowie. Szantaż nie jest jedynie oznaką braku szacunku, ale również potrafi zmienić życie, a więc dowiedz się, w jaki sposób wpływa to na nasze zdrowie i co można zrobić, aby sobie pomóc.

Ignorowanie problemu

Potocznie jest to nazywane „zasłanianie słońca palcem” lub „słoń w pokoju”. Mówią o tym, że ewidentnie mamy jakiś problem, ale staramy się to ignorować lub w jakiś sposób zatuszować. W końcu zasłanianie palcem słońce nie sprawi, że ono zniknie. Również nie da się nie zauważyć słonia z wiadomych powodów. Przez takie zachowanie dusimy w sobie cały stres i napięcie, który nazbierany zaczyna działać na nasze zdrowie. Nigdy nie pozwalaj na to, aby problemy zostały ignorowane. Na bieżąco je rozwiązuj, bez zwlekania. W ten sposób pozbędziesz się niepotrzebnego napięcia.

Wywoływanie poczucia winy

Wielu szantażystów emocjonalnych stosuje bardzo prostą technikę. Mianowicie wywołuje poczucie winy u drugiej osoby, robiąc ofiarę z samego siebie. Potrafią bardzo dobrze to przedstawić i zagrać. Nie raz do takiego stopnia, że odczuwają prawdziwy ból i rozpacz. W ten sposób drugiej osobie nic nie pozostaje, jak tylko poczuć się winnym za ten stan. Ciągłe poczucie winy może nas u nas wywołać wiele problemów. Niska samoocena i poczucie własnej wartości, lęk, niepewność i niepokój. To natomiast wpływa na nasze zdrowie psychiczne. W takiej sytuacji należy bardzo ciężko pracować nad swoim poczuciem wartości, aby nie pozwolić, żeby zostało zachwiane.

Wywołanie żalu

Taka manipulacja polega na postawieniu siebie w miejscu ofiary i przedstawienie sytuacji w taki sposób, że innym będzie nas żal. Takie jednak zachowanie bardzo szybko uzależnia, a często dochodzi nawet to tego, że jesteśmy świadomi prób manipulacji, ale mimo wszystko nadal się jej poddajemy. Ta metoda również wpływa na nasze poczucie własnej wartości, która mimo wszystko potrafi być bardzo krucha, dlatego też nieustannie należy nad nią pracować.

Gaslighting

W tym przypadku osoba manipulująca zaczyna wmawiać swojej ofierze, że wymaga pomocy specjalisty. Osoba ta zaczyna wierzyć, że jest coś z nią nie tak, a w ten sposób rodzi się w niej niepewność. Jest to idealna okazja dla manipulatora, aby osiągnąć swój cel. Taka osoba będzie podważać wszystko to, co mówisz, aby zachwiać twój pogląd na świat do takiego stopnia, że zaczniesz wątpić we wszystko. Nie trzeba jednak mówić, jak poważne mogę być efekty takiej manipulacji. Pogrywanie z psychiką drugiego człowieka może nieść za sobą bardzo poważne skutki. Warto zatem zwracać uwagę na to, co druga osoba do nas mówi i w jaki sposób.

Toksyczna nadopiekuńczość

Miłe jest uczucie, kiedy druga osoba stara się tobą opiekować. Wszystko się jednak zmienia, kiedy staje się to być toksyczne. Nadopiekuńczość ma na celu uzależnić cię od drugiej osoby i stworzyć nawet relacje na podstawie rodzic – dziecko. Może to wywołać ciągły stres, nerwy, niepewność oraz niskie poczucie własnej wartości. Dobrze jest zatem reagować, kiedy ta „opiekuńczość” zaczyna przybierać ciemniejsze barwy. Doskonale wiemy, kiedy zaczyna nam to przeszkadzać, a więc nie można reagować tych uczuć.

Szantaż emocjonalny potrafi być bardzo groźny i może występować w każdym środowisku. Warto jest jednak pamiętać, aby zawsze być szczerym z własnymi emocjami i nie bać się wykonywać kroków, które mogą nam pomóc.

+
Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img