Określenie „szklany sufit” powstało już w latach 80. XX wieku. Szklany sufit porównywany jest do niewidzialnej bariery, która blokuje pracowników przed pięciem się po szczeblach kariery, ku wysokim pozycjom.

Dotyczy to kwestii politycznej i biznesowej. Zjawisko to dotyczy głównie kobiet, które posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe i umiejętności. Mimo tego nie maja szans na awans zawodowy. Szklanego sufitu doświadczyć mogą także osoby niepełnosprawne, osoby pochodzące z mniejszości narodowych czy etnicznych.

Przeciwieństwem szklanego sufitu są ruchome schody, które pozwalają nam na szybki awans. Kobiety dotknięte zjawiskiem szklanego sufitu często decydują się na własny biznes.

Mimo że podejmuje się kroki w zakresie likwidowania dyskryminacji płciowej, to jednak nadal sytuacja kobiet na rynku pracy jest gorsza niż mężczyzn. Zjawisko wiąże się z krzywdzącymi stereotypami. Rozdziela predyspozycje damskie i męskie do zajmowania stanowisk kierowniczych.

 Przyczyny zjawiska

Szklany sufit związany jest z przypisywaniem kobietom konkretnych ról w społeczeństwie. Stereotypowa kobieta zajmuje się gospodarstwem domowym oraz macierzyństwem. Dane pokazują, że mimo lepszego wykształcenia kobiet, to mężczyźni zajmują wyższe stanowiska w firmach. Kobietom często przypisywane są cechy charakteru tj. uległość, emocjonalność, zależność od innych, które rzekomo stanowią przeszkodę w obejmowaniu ważnych stanowisk. Natomiast odwaga, siła charakteru, konsekwencja, chęć rywalizacji u mężczyzn sprzyja awansom i pełnieniu ważnych ról zawodowych.

Jak rozbić szklany sufit?

  • Myśl pozytywnie. Odpowiednie nastawienie doda Ci energii do działania i zapobiegnie frustracji. Zmotywuje Cię do realizowania celów, w drodze na upragniony szczyt.

 

  • Pamiętaj o swojej wartości. Nie wierz w teorię, że płeć warunkuje Twoje umiejętności. Jeśli ktoś nie wierzy w Ciebie, udowodnij ile jesteś warta/y. Pokaż innym, że są w błędzie i nie mają racji.

 

  • Nie poddawaj się. Nie kieruj się stereotypami. Rozwijaj stale swoje umiejętności. Doda Ci to pewności siebie.

 

  • Pokonaj niepewność. Zawalcz o swoje marzenia. Możesz być przykładem, że da się przełamać pewne schematy. Możesz być wzorem do naśladowania.

 

Zjawisko szklanego sufitu pomału zaciera się. Powodem jest wzrost świadomości dyskryminacji kobiet oraz znacznie większa akceptacja szefa jako kobiety.

Podejmując systematyczne i przemyślane działania, możliwe jest rozbicie szklanego sufitu blokującego kobiety w rozwoju zawodowym. Jednak by tak się stało, ważna jest zmiana mentalności, otwartość na dialog i gotowość do wdrażania ustalanych zaleceń.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img