Każdy z nas dąży do osiągnięcia równowagi, spokoju, balansu psychicznego, emocjonalnego. Podążamy za szczęściem. Dla każdego znaczy jednak ono co innego. Wiele osób kieruje się zasadami japońskiego samuraja, które pozwalają im na lepsze życie.

Miyamoto Musashi był znanym japońskim wojownikiem, mistrzem walki mieczem oraz buddystą. Żył w XVI wieku. Mężczyzna przed śmiercią postanowił spisać 20 zasad, które pomagają ludziom żyć w szczęściu i równowadze. Mężczyzna sam stosował zasady, co pozwalało mu na życie w pełni szczęścia. Treść zasad zapisał w pracy pt. „Sposób na samotną podróż”. Jego porady są inspirujące dla wielu osób.

Oto kilka z nich:

1.

Zaakceptuj życie takim, jakie jest – ważne jest zaakceptowane życia, jakie zostało nam dane. Nie można wypierać złych emocji, niechcianych momentów i wydarzeń w życiu. Negatywne emocje są nieodłącznym elementem egzystencji. Przeżywanie ich pozwoli na umocnienie.

2.

Nie działaj impulsywnie – samuraj radzi, aby ważne decyzje nie były podejmowane pochopnie. Działania wykonywane pod wpływem silnych emocji i impulsu mogą prowadzić do złych rozwiązań.

3.

Unikaj zazdrości – Miyamoto uważa, że zazdrość jest formą niszczycielskiej nienawiści. Nie bądź zazdrosny o innych, skup się na sobie. Zazdrość może Cię zrujnować.

4.

Bądź wolny od pragnień – wojownik twierdził, że należy żyć bez pragnień, skupiać się na tym, co się ma, czerpać z tego radość. I czekać co przyniesie spontaniczne życie. Nie należy sztucznie stymulować przyjemności i pragnień.

5.

Nie rozpamiętuj, żyj bez żalu – samuraj uważał, że wszystkie etapy w życiu są po coś. Należy wyciągnąć z nich wnioski i żyć dalej bez rozpamiętywania i zadręczania się. Życie w ciągłym żalu nie zmieni przeszłości, a powoduje duży dyskomfort.

6.

Nie narzekaj – narzekanie i użalanie się nad sobą przynosi niektórym osobom ulgę. Samuraj twierdzi jednak, że złe momenty powinny przepływać obok nas, nie zaburzając naszej równowagi. Pozwólmy im płynąć, nie skupiajmy się na nich.

7.

Ogranicz rzeczy materialne – pozbądź się zbędnych przedmiotów. Żyj według zasad minimalizmu. Twoje życie powinno być proste. Pamiętaj, że najważniejsze są wartości tj. miłość, spokój czy zdrowie.

8.

Nie sugeruj się innymi – ważne jest, aby mieć swoje zdanie, podążać za swoimi przekonaniami, a nie za głosem tłumu.

9.

Nie bój się śmierci – wojownik twierdzi, że obawa przed śmiercią może nas blokować przed życiem na 100%, może nas tłumić. Nie bój się konsekwencji swoich decyzji i działań.

10.

Żyj w zgodzie ze swoją wiarą – Musashi mówił, że należy szanować swoich bogów, ale nie zawierzać im swojego życia. Pamiętać należy, że wiara, czy bogowie mogą być jedynie drogowskazem. Odpowiedzialność za kształt i kierunek życia odpowiadamy sami.

Dla niektórych zasady Miyamoto Musashi mogą wydawać się banalne, lecz wprowadzenie ich wszystkich w życie może na nie pozytywnie wpłynąć. Stosowanie tylu zasad jednocześnie w codziennym życiu może okazać się niezwykle trudne. Jednak nasz trud może się opłacić i obfitować szczęśliwą egzystencją.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img