Na początku naszego życia nie mamy wpływu, w jakim środowisku się znajdziemy. Wszystko jest czystą kwestią przypadku, kiedy mamy te trzy lub cztery lata. Zmiany zachodzą wtedy, gdy musimy już sami szukać znajomości oraz relacji; w przypadku innych zawsze możemy trafić na toksyczne środowisko. Niestety, ale nie jest to zależne od nas, kto kim był. Jednakże można się nauczyć, radzić sobie z nie do końca sympatycznymi ludźmi – wystarczy doświadczenie i umiejętność rozmowy.

Nie wchodź w takie środowisko

Jeśli byłeś tym szczęśliwcem, który nie urodził się w toksycznym środowisku i masz wolną drogę w życiu, absolutnie nie zadawaj się z ludźmi, jacy będą cię niszczyć psychicznie. Ostatecznie to nie oni będą cierpieć, lecz ty. W związku z tym, kiedy widzimy, że środowisko, które nas przyjęło zaczyna być dla nas niemiłe, od razu należy się od niego odciąć i to bez zbędnych sentymentów; energia życiowa nie jest warta tyle, żeby ją niszczyć. Każdy posiada wartość, ale w tym kontekście myślenie  sobie jest naprawdę bardzo ważne.

Naucz się rozmawiać

Niezależnie czy jesteś w takowym środowisku, czy się w takim urodziłeś, możesz nauczyć się pewnych rzeczy, które pomogą ci z większym komfortem odpowiadać na zaczepki lub próby wzbudzania poczucia winy.

Po pierwsze: nie daj się sprowokować, ponieważ osoby z toksycznym usposobieniem tylko na to czekają.

Po drugie: stój twardo przy swoim, ale ostrożnie dobieraj słowa, żeby nie popaść w bezsensowną kłótnię, która pozbawi cię potrzebnej energii.

Po trzecie: nie spędzaj z takim środowiskiem dużo czasu, gdyż będzie to wykańczające i trudne psychicznie; komfort jest bardzo ważny, ponieważ ułatwia nam realizację wielu spraw w życiu.

A co jeśli to twoja rodzina?

Jeśli miałeś mniej szczęści i urodziłeś się w rodzinie, która przyjęła toksyczny model zachowań, należy przyjąć bardziej delikatny model działania. W gruncie rzeczy nie powinniśmy się odcinać, ponieważ rodzina jest bardzo ważna, ale też nie do przesady.

W rodzinnym środowisku trzeba złapać dystans lub się go nauczyć – bardzo pomocne. Ponadto, trzeba nauczyć się sztuki dyskusji oraz nabierania wody w usta, gdyż to właśnie takie rzeczy pomogą nam nie zwariować.

Od toksycznych ludzi nie uwolnimy się nigdy, lecz warto nauczyć się przydatnych sztuczek, które chociaż trochę złagodzą ich atak psychiczny na naszą osobę.    

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img