Zakazane imiona, lepiej nie wybieraj ich dla swojej pociechy

Istnieje lista zakazanych imion, których zdecydowanie lepiej nie wybierać dla swojej pociechy. Co więcej, niektórych z nich może nie uznać nawet urzędnik!

Zakazane imiona

Zazwyczaj zakazane imiona, których nie należy wybierać dla dziecka to te, które mają drugie znaczenie, mogą być ośmieszające, wulgarne lub obcojęzyczne. Już kilkaset lat temu w poradnikach zamieszczono zapis, który głosi, iż niektóre z imion mogą narażać pociechę na nieprzychylność ze strony nie tylko rówieśników, ale także reszty społeczeństwa.

Lista zakazanych imion

Rada Języka Polskiego stworzyła specjalną listę, na której znajdują się imiona, których lepiej unikać przy wyborze dla malucha. Choć większość z nich nie jest zdecydowanie przekreślona, znawcy odradzają ich użycie.

  • Jednym z wyznaczników, przez które imię może zostać nie najlepiej odebrane są zdrobnienia. Między innymi: Ola, Radek, Julka, Janek.
  • Następnie, nie należy decydować się na imiona powszechne z odmienną pisownią: Alexander, Violetta, Victoria.
  • Za niepoprawne mogą zostać uznane także imiona, które maja odmienne znaczenie i budzą skojarzenia: Merlin, Wilk, Malta.
  • RJP zauważa również, że niestosownym jest nadawanie dzieciom imion niedostosowanych do płci: Kuba jako imię żeńskie, Nikola jako imię męskie.
  • Zdarza się, że problem z zarejestrowaniem dziecka mogą mieć również rodzice, którzy zdecydują się na zagraniczne imię dla swojej pociechy. Nawet jeśli spolszczą jego pisownię.
  • Sugeruje się również odejście od imion, które stanowią nazwy miast, państw, rzek i krain geograficznych.

 

Zmiana imienia

Okazuje się, że jeśli rodzice w odpowiednim czasie nie zarejestrują nowonarodzonego dziecka, imię zostanie nadane mu z urzędu. W takim wypadku, prawni opiekunowie mają prawo dokonać jego zmiany.

Udostępnij: