Nie żyje ceniony pisarz Andrzej Perepeczko - "Wyjątkowy człowiek o renesansowym życiorysie"

Wyjątkowo smutne informacje obiegły media. Jak podało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, zmarł Andrzej Perepeczko marynarz, pisarz i publicysta. Artysta odszedł w wieku 93 lat.

Oficjalna informacja o śmierci Andrzeja Perepeczko przekazana została została przez Muzem Mrynarki Wojennej w Gdyni. Na profilu pojawił się wzruszajacy post, w którym pochylono się nad osiągnięciami 93-latka.

To bardzo smutna wiadomość. Na wieczną wachtę odszedł dzisiaj (9.11.) ANDRZEJ PEREPECZKO (1930 - 2023), oficer mechanik okrętowy I klasy, wychowawca kadr morskich, pisarz, człowiek instytucja. Absolwent PSM Gdynia z 1950 r. i Politechniki Gdańskiej. Przeszedł przez wszystkie szczeble morskiej kariery - od palacza do starszego mechanika. Objęty zakazem pływania, zastępczą służbę wojskową odbywał jako górnik w batalionie pracy. Wieloletni wykładowca Szkoły Morskiej, dziekan Wydziału Mechanicznego, profesor WSM. Autor setki publikacji fachowych, popularnonaukowych, książek dla młodzieży. Doktor nauk humanistycznych. Wyjątkowy człowiek o renesansowym życiorysie. Żegnaj Chiefie R.I.P." - napisało Muzeum.

Andrzej Perepeczko zmarł 9 listopada w wieku 93 lat.

Kim był Andrzej Perepeczko?

Andrzej Perepeczko urodził się 5 czerwca 1930 roku we Lwowie. W czasie II wojny światowej, jego rodzina została ewakuowana z Huculszczyzny do Modlina, a następnie do Luszawy nad Wieprzem. Pod koniec wojny dołączył do Szarych Szeregów.

Po wojnie, w obliczu niepewności związanej z zamachem na dyrektora szkoły w Radomsku, gdzie uczęszczał do gimnazjum, zdecydował się wyjechać do Gdańska. Tam ukończył Liceum Budowy Okrętów, by później podjąć praktykę zawodową na statku. Następnie zdobył wykształcenie na Wydziale Mechanicznym Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Politechniki Gdańskiej.

W latach 1950–1953 przeszedł przez wszystkie szczeble okrętowej służby mechanicznej, a ze względów politycznych został pozbawiony prawa pływania i wysiedlony z Wybrzeża. W 1962 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, kontynuując swoją karierę nauczyciela i badacza.

Andrzej Perepeczko był również cenionym autorem, debiutując anonimowo pod pseudonimem "Absolwent". Nagrodzony w 1970 roku nagrodą im. Mariusza Zaruskiego, zdobył uznanie czytelników, zwłaszcza poprzez cykl książek dla dzieci i młodzieży, gdzie głównym bohaterem był chłopiec o przezwisku Dzika Mrówka. W 2000 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.


Z ciekawostek, Andrzej Perepeczko spokrewniony był z rodziną znanego aktora Marka Perepeczko, który widzom zapadł w pamieć wcielajac się w niezapomiana rolę w serialu  Janosik.

Udostępnij: