Shein i Temu stosują takie triki?! Lepiej uważać!

W dzisiejszym świecie e-commerce, platformy takie jak Shein i Temu zyskały ogromną popularność, zwłaszcza wśród klientów poszukujących szerokiej gamy produktów w atrakcyjnych cenach. Te chińskie platformy sprzedażowe oferują wszystko - od ubrań i obuwia, po artykuły gospodarstwa domowego i produkty dla zwierząt. Ich strategia opiera się na niskich cenach i częstych promocjach, które przyciągają coraz większą liczbę klientów. Jednak za tą atrakcyjną fasadą kryją się praktyki, które budzą kontrowersje i mogą wprowadzać konsumentów w błąd.

Shein i Temu to dwie chińskie platformy sprzedażowe, które zdobywają coraz większą popularność na całym świecie, w tym także w Polsce. Na tych stronach można kupić niemal wszystko, od kosmetyków po wyposażenie domu, co przyciąga szerokie grono klientów. Ich sukces opiera się na niskich cenach, szerokiej gamie produktów oraz często oferowanych darmowych przesyłkach, które skutecznie zwiększają liczbę lojalnych klientów.

Triki Stosowane przez Shein i Temu


Jednak, jak ostrzega polski resort rozwoju, zarówno Shein, jak i Temu stosują pewne triki, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd i naruszać obowiązujące przepisy. Oto niektóre z nich:

Na platformach Temu i Shein często można natknąć się na obniżki cenowe. Problem polega na tym, że sposób ich prezentacji może być sprzeczny z obowiązującymi przepisami. Często brakuje informacji o najniższej cenie towaru, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, czyli tzw. „Ceny Omnibus”.

Shein prezentuje opinie o produktach, ale nie informuje, czy pochodzą one od konsumentów, którzy rzeczywiście dokonali zakupu, ani jak odbywa się weryfikacja tych opinii. Może to wprowadzać klientów w błąd co do rzeczywistej jakości produktów.

Na platformie Temu często widoczne są liczniki odliczające czas do końca promocji, na przykład darmowej dostawy. W rzeczywistości, po zakończeniu odliczania, licznik zaczyna odliczać kolejny 24-godzinny okres darmowej dostawy, co może wywierać niepotrzebną presję na konsumentów.

Cenowe Pułapki

Na Temu podawane ceny produktów są często określane jako „przewidywane”, a ostateczna cena może się zmienić do momentu finalizacji płatności. To powoduje, że klienci do końca nie wiedzą, ile zapłacą za swoje zakupy.

Planowane Zmiany w Prawie

Resort rozwoju już wysłał pisma do obu platform, wzywając do złożenia wyjaśnień i zapowiadając zmiany w przepisach. Planowane zmiany mają na celu zwiększenie poziomu ochrony polskich konsumentów oraz konkurencyjności polskich przedsiębiorców. Resort podkreśla, że wszelkie kwestie związane z nieuczciwymi praktykami są przedmiotem debaty publicznej, której efektem będą nowe regulacje prawne.

Pragniemy wskazać, że wszystkie ww. kwestie są aktualnie przedmiotem debaty publicznej w Polsce, efektem której będą zmiany w prawie nakładające na zagraniczne platformy e-commerce obowiązki mające na celu zwiększenie poziomu ochrony polskich konsumentów oraz konkurencyjności polskich przedsiębiorców – napisano w stanowisku resortu rozwoju do Shein i Temu.

Stanowisko Shein

Shein odpowiedziało na zarzuty, podkreślając, że działa zgodnie z prawem krajowym i unijnym. W oświadczeniu przesłanym do „Faktu” biuro prasowe Shein w Polsce zaznacza, że firma dąży do zapewnienia bezpiecznych i przejrzystych zakupów. Shein informuje również o postępach w rozwiązywaniu kwestii wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz wyraża gotowość do dialogu i współpracy w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

„Dążymy do zapewnienia naszym klientom w Polsce bezpiecznych i przyjemnych zakupów, jednocześnie działając zgodnie z prawem krajowym oraz unijnym. Priorytetem jest dla nas przejrzystość i odpowiedzialność w działaniu, dlatego poczyniliśmy już istotne postępy w rozwiązaniu wielu kwestii wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ciągu ostatnich miesięcy informowaliśmy ministerstwo o naszej gotowości do dialogu i z niecierpliwością czekamy na tę współpracę w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości” – przekazało Shein Faktowi.pl.

W kontekście dynamicznych zmian na rynku e-commerce, zarówno konsumenci, jak i regulatorzy muszą być czujni, aby zapewnić uczciwe i przejrzyste warunki handlu.

Zdjęcie Shein i Temu stosują takie triki?! Lepiej uważać! #1

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące zakupów na platformach takich jak Shein, Temu i AliExpress!

Udostępnij: