Miewasz sny erotyczne? Lepiej ich nie ignoruj!

Ludzie od wieków starali się poznać znaczenie snów i odczytać z nich różne wskazówki. Marzenia senne są uznawane za odzwierciedlenie naszych uczuć, pragnień i lęków. Co oznaczają erotyczne sny? Jeśli je miewasz, lepiej ich nie ignoruj!

Marzenia senne- skąd się biorą?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ naukowcom do tej pory nie udało się odkryć, skąd się biorą sny. Wiadomo, że marzenia senne powstają podczas snu i kształtują się w fazie REM. Wtedy nasz mózg jest najbardziej aktywny w ciągu doby i przetwarza oraz zapamiętuje wszystkie informacje, z którymi się wcześniej zetknął. Sen to odmienny stan fizjologiczny, w którym nasza świadomość zanika.

Co oznaczają sny?

Ludzie od wieków starali się poznać znaczenie snów i odczytać z nich wskazówki dotyczące przeszłości, przyszłości i codziennych zdarzeń. Kiedyś sny traktowane były jako przepowiednie i wiadomości od bogów. W XIX wieku ojciec psychoanalizy Zygmunt Freud wysnuł teorię, że marzenia senne są odzwierciedleniem uczuć, obaw i pragnień, których źródła powinniśmy szukać w dzieciństwie.

Miewasz sny erotyczne? Lepiej ich nie ignoruj!

W rozmowie z portalem ofeminin.pl Dr Beata Wróbel, seksuolożka i ginekolożka opowiedziała, że często w snach szuka przyczyny zaburzeń życia seksualnego swoich pacjentek. Uważa, że powtarzające się sny erotyczne mogą wskazywać na ukryte pragnienia, które na co dzień wypieramy ze swojej świadomości, czy wyparte ze wstydu potrzeby, a nawet traumy z dzieciństwa.

Jest zdania, że sny o gwałcie, brutalnym seksie, sadyzmie, czy dominacji mogą wskazywać na to, że coś kiedyś, zaburzyło nasze wnętrze, że mamy w sobie niezabliźnioną ranę. Mogą być nawet sygnałem, że stała nam się jakaś krzywda w obszarze seksualności, której nie pamiętamy.

Seksuolożka radzi, co robić w takiej sytuacji

Odradzam w ogóle odczytywanie snów dosłownie lub wyszukiwanie ich znaczeń w internetowych sennikach. Taki sen to jedynie sygnał interpretacyjny. Gdy jakiś sen, bardzo mroczny, pojawia się regularnie, należy tę informację potraktować poważnie i udać się po pomoc do specjalisty. (…) do kogoś, kto popracuje z naszą podświadomością. Najlepiej do terapeuty, który pracuje w nurcie psychoanalitycznym lub psychodynamicznym.

 

Udostępnij: