Płatny BLIK?! Klienci dużego banku oburzeni

mBank ogłasza aktualizacje swojego cennika, które mogą zaniepokoić tych klientów, którzy często korzystają z BLIK-a lub realizują wypłaty gotówkowe z bankomatów poza siecią mBanku i Planet Cash. Zmiany przewidują wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości 5 zł za korzystanie z obcych bankomatów.

Nowy cennik, który wejdzie w życie tuż po świętach, zakłada, że za korzystanie z bankomatów poza siecią mBanku i Planet Cash będzie naliczana opłata. W przypadku wypłat z bankomatów własnych mBanku, prowizja nie będzie pobierana, jeśli kwota wypłaty przekroczy 300 zł. W przypadku mniejszych kwot również zostanie naliczona opłata.

Platny Blik. Kiedy?

Od czerwca wprowadzona zostanie nowa stawka dla wypłat BLIK-iem z obcych bankomatów, ustalona na 5 zł za transakcję, analogicznie do wypłat kartą. Za korzystanie z BLIK-a w sieci bankomatów mBanku i Planet Cash opłata wyniesie 2,50 zł, o ile wypłata nie osiągnie minimalnej wymaganej kwoty. Użytkownicy konta Intensive również zostaną obciążeni tą opłatą przy niskich wypłatach.

Od 4 czerwca 2024 roku bank będzie pobierał prowizję za wypłatę pieniędzy BLIKIEM w bankomatach spoza sieci. Za taką transakcję zapłacisz tak, jak za wypłatę kartą


Celem tych zmian jest promowanie samoobsługi i transakcji bezgotówkowych. mBank wyjaśnia, że nowe opłaty mają zachęcić do korzystania z płatności elektronicznych, chociaż dla niektórych klientów mogą one oznaczać wzrost kosztów operacji finansowych.

Zobacz także: Jak działają banki w Wielkanoc? Do kiedy zrobić przelewy, aby dotarły na czas?!

W związku z tym, osoby preferujące płatności bezgotówkowe nie powinny odczuć zmian. Bank argumentuje: 

Klienci, którzy na co dzień płacą bezgotówkowo, nie odczują zmian. W mBanku od dawna stawiamy na transakcje bezgotówkowe i samoobsługę, dlatego podwyższamy opłaty głównie związane z wypłatą gotówki. W ostatnich dwóch latach znacząco wzrosły ceny towarów i usług. Ma to również wpływ na koszty obsługi, które ponosimy.

Zwiększenie opłat spotkało się z krytycznymi opiniami wśród klientów, niektórzy rozważają zmianę banku. Szczególnie dotkliwe wydają się być opłaty za korzystanie z BLIK-a bez użycia karty.

Zdjęcie Płatny BLIK?! Klienci dużego banku oburzeni #1

Zmiany nie dla wszystkich klientów

Warto zaznaczyć, że zmiany w cenniku nie dotkną wszystkich klientów. Obywatele Ukrainy, na przykład, będą zwolnieni z nowych opłat, co wywołało dodatkowe dyskusje. Decyzja ta została podjęta w świetle unijnych regulacji i zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Portal Android.com.pl zapytał o tę kwestię przedstawicieli mBanku:

Rachunki dla obywateli Ukrainy są prowadzone na zasadach podobnych do tych, na których oferujemy Podstawowe Rachunki Płatnicze. Podstawowy Rachunek Płatniczy (wprowadzony przez UE) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych, w tym wpłat i wypłat, przelewów oraz płatności kartą. Rachunek ten nie daje dostępu do wielu innych usług oferowanych przez bank. Zgodnie z prawem (kwestię PRP reguluje ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997)) rachunki te prowadzone są bez opłat. -  czytamy na stronie android.com.pl

Udostępnij: