Od 1 października rodzice mogą otrzymać 1300 zł na dziecko! Kto może skorzystać?

Premier Donald Tusk zapowiedział planowany start programu „Aktywny Rodzic”, który prawdopodobnie ruszy już w październiku 2024 roku. Jednym z nich będzie świadczenie w wysokości 1300 złotych miesięcznie dla rodziców, którzy zdecydują się pozostać w domu, pełniąc opiekę nad dzieckiem. Kto może starać się o uzyskanie takiej kwoty??

Inicjatywa rządowa będzie składała się z trzech modułów. Jednym z nich będzie świadczenie w wysokości 1300 złotych miesięcznie. Ta propozycja ma na celu wsparcie rodzin w podjęciu decyzji dotyczącej opieki nad dzieckiem w okresie jego wczesnego rozwoju.

„Aktywny Rodzic” ma aż trzy moduły

Program „Aktywny Rodzic” będzie podzielony na trzy warianty, dostosowane do różnych sytuacji życiowych rodziców:

  • "Aktywnie w żłobku" – Rodzice, którzy decydują się na powrót do pracy i wysłanie dziecka do żłobka, będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości 1500 złotych miesięcznie. Dla dzieci z niepełnosprawnością przewidziano dodatkowe świadczenie w wysokości 1900 złotych miesięcznie.

  • "Aktywni rodzice w pracy" – Osoby podejmujące aktywność zawodową będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 1500 złotych miesięcznie. Środki te mogą być przeznaczone na usługi niani, umożliwiając rodzicom swobodne korzystanie z pracy.

  • "Aktywnie w domu" – Rodzice, którzy wybierają pozostanie w domu z dzieckiem, otrzymają wsparcie w wysokości 500 złotych miesięcznie. Istotną zmianą jest to, że świadczenie będzie przysługiwać już na pierwsze dziecko, w przeciwieństwie do poprzedniego programu, gdzie środki były wypłacane od drugiego dziecka. Ta opcja ma na celu wspieranie rodzin, które wybierają opiekę rodzicielską w okresie wczesnego rozwoju dziecka.

ZOBACZ TAKŻE: Dopłata rządowa dl amiliona Polaków! Do 15 kwietnia pojawią się środki na koncie!

1300 złotych miesięcznie wsparcia dla rodziców

Kiedy rodzice podejmą decyzję o pozostaniu w domu z dzieckiem, w ramach programu "Aktywnie w domu", otrzymają świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie.

Wzbogacając tę kwotę o dodatkowe świadczenie z programu "800 plus", całkowita suma wsparcia wyniesie 1300 złotych miesięcznie.

Ta pomoc finansowa ma na celu wsparcie rodzin w podejmowaniu decyzji o opiece nad dzieckiem w domu, umożliwiając równocześnie korzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego na potrzeby rodziny.

„Babciowe”zostało przyjęte przez rząd

We wtorek, 9 kwietnia 2024 roku, odbyło się posiedzenie, podczas którego rząd przyjął projekt ustawy dotyczący programu "Aktywny Rodzic" tzw. ”Babciowe”.

Decyzja ta została ogłoszona przez rządzących, którzy zapowiedzieli, że program wejdzie w życie od października 2024 roku.

Zdjęcie Od 1 października rodzice mogą otrzymać 1300 zł na dziecko! Kto może skorzystać? #1

Program ma na celu wspieranie rodziców w różnych aspektach opieki nad dziećmi oraz przynoszenia korzyści zarówno dla rodzin, jak i dla całego społeczeństwa.

Minister Rodziny podkreśliła, że głównym celem programu jest wspieranie rodziców w zachowaniu równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym.

Istotnym aspektem tego programu jest to, że świadczenia będą dostępne również dla rodziców, którzy powrócili na rynek pracy i mają dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. Ta inicjatywa ma na celu stworzenie warunków sprzyjających integracji rodziny i pracy, co przyczyni się do zwiększenia elastyczności oraz równości szans na rynku pracy.

Bardzo się cieszę, że w tym ciepłym i wiosennym dniu możemy zainaugurować konferencje optymistycznym komunikatem. Komunikatem o tzw. babciowym, który rząd przyjął godzinę temu - powiedział Donalnd Tusk

Premier podkreślił, że w ramach programu, decyzja o powrocie do pracy nie będzie narzucona.

Gdy rodzic, niezależnie od tego czy to mama czy tata, zdecyduje się pozostać z dzieckiem w domu, otrzyma wsparcie w wysokości 500 złotych miesięcznie w ramach opcji "Aktywnie w domu". Ta inicjatywa ma na celu zapewnienie elastyczności i wsparcia dla rodziców, którzy wybierają pełnienie roli opiekuna w okresie wczesnego rozwoju dziecka.

Udostępnij: