Na świecie mamy do czynienia z wieloma typami ludzi. Niektórzy są bardzo towarzyscy, a inni wolą trzymać się z boku. Psychologowie jednak dostrzegają pewną zasadę. Osoby odbiegające od norm społecznych posiadają o wiele większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Dlaczego tak się dzieje?

W oczach innych

Osoby, które uchodzą za „dziwnych” w społeczeństwie mają duże szanse na sukces. O wiele większe niż ci, którzy nie wyróżniają się z tłumu. Tak uważa autor książki „Awkward: The Science of Why We're Socially Awkward and Why That's Awesome”, Ty Tashiro.

Większość ludzi próbuje posiadać jakąkolwiek wiedzę i umiejętność w wielu dziedzinach. Nie ograniczają się do jednego tematu i próbują wszystkiego po trochu. „Dziwne” osoby wyróżnią się tym, że swoją koncentrację kierują w stronę jednej dziedziny. Dla innych może to wyglądać jak obsesja, ale okazuje się, że takie oddanie nie do końca jest złe.

Ludzie, którzy nie pasują do ogółu społeczeństwa, często interesują się rzeczami, które dla innych są totalnie bezużyteczne i nieistotne. Poświęcają na ten temat wiele czasu, a więc zamykają się na innych i nie potrafią poprawnie komunikować się z ludźmi. Po prostu oddając serce jednej dziedzinie, zaczynają być niedoświadczeni w innych.

Dziwni

Tak jak wszystko inne, takie podejście ma swoje wady i zalety. Człowiek ma braki w innych dziedzinach i w relacjach międzyludzkich, ale posiada również miłość i pasję do rzeczy, która sprawia mu radość.

Takie zamiłowanie może powodować większe poddenerwowanie, a zwłaszcza w momencie, kiedy ktoś przeszkadza im w pracy. Są jednak bardziej wytrwali i później odczuwaj frustrację niż osoby, które zajmują się wieloma dziedzinami.

Dzięki ciężkiej i ciągłej pracy nad jedną rzeczą, stają się profesjonalistami w tej dziedzinie. Dzięki temu może ich relacje z innymi nie należą do najlepszych, ale posiadają o wiele większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

+
Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img