Stereotypy bardzo mocno zdominowały nasze życia. Bez przerwy przyczepiamy komuś jakąś etykietę, nawet nie zastanawiając się nad głębszym zachowaniem i życiorysem danej osoby. Na przekór temu wychodzi nam obserwacja, dzięki której po prostu zauważamy więcej. Sam akt obserwacji odbył się na przystanku autobusowym w godzinach porannych. Znajdowały się tam zarówno młode jak i starsze osoby, więc materiał do analiz był wystarczający oraz wyczerpujący.

Starsi ludzie nie rozumieją postępu technicznego 

Obserwacja brutalnie zaprzeczyła temu stwierdzeniu, ponieważ na samym przystanku autobusowym znajdowało się bardzo dużo starszych osób, które korzystały z telefonów, a ponadto z nimi chodziły. Co prawda wielu ludzi w podeszłym wieku sprawdzało rozkład jazdy autobusu na papierowym wykazie, ale nie jest to żaden wyznacznik. Poza tym zrobiły to może trzy osoby.

Młodzież jest niekulturalna i wszędzie jej pełno 

Ten stereotyp również został wykluczony na przykładzie obserwacji. Jest tak, ponieważ, cytując ,,młode osoby stoją głównie poza przystankiem[…]młodzi ludzie nie stoją w wiacie tylko poza nią”. Widać więc, że nie brakuje im kultury i ustępują miejsca starszym osobom. Stoją raczej w swoich grupkach i nie rzucają się w oczy. Warto przytoczyć także ten fragment ,,młodzi ludzie siadają dopiero wtedy, kiedy z miejsca zejdą starsi” – więcej poza cytatem dopowiadać raczej nie trzeba, gdyż wszystko jest klarownie wyjaśnione.

Ludzie za bardzo zwracają uwagę na obcokrajowców 

Jest to kolejny stereotyp, który mija się z prawdą, ponieważ w trakcie obserwacji przechodziła jedna osoba czarnoskóra – konkretnie mężczyzna. Przytaczając kolejny cytat dowiemy się ciekawej rzeczy ,,ludzie nie zwracają uwagi na ciemnoskórego człowieka”. Da się wywnioskować zatem, że nikogo już nie dziwi widok obcokrajowców a wręcz przeciwnie, jest to już w pełni normalne zjawisko, jakie wciąż budzi skrajne emocje, chociaż nie powinno; potwierdza to wszystko obserwacja.

Podsumowanie 

Jak zatem widać, po dogłębnej obserwacji można stwierdzić, iż nie należy żyć stereotypami, ponieważ są one krzywdzące, a rzeczywistość bez dokładnej obserwacji jest martwa – nieprawdziwa, skąpana w czarno-białych barwach. Warto czasami po prostu zastanowić się nad czymś dłużej, a nie od razu pochopnie oceniać.

B.J

Udostępnij:


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img