Jesteś dawcą krwi?! Skorzystaj z ulgi podatkowej!

Oddawanie krwi to bardzo cenne i potrzebne działanie, które niesie pomoc wielu osobom. Honorowym Dawcom Krwi przysługują dwa dni wolnego od pracy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mogą również skorzystać z ulgi podatkowej. Jak ją otrzymać?

Przywileje Dawców Krwi

Jednym z przywilejów jakie może otrzymać osoba oddająca krew jest uzyskanie tytułu Honorowego Dawcy Krwi. Każdy kto oddaje krew pełną albo jej składniki może się starać o taki tytuł.

Warunkiem jest zarejestrowanie się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, a więc w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Istnieją również inne przywileje z których taka osoba może skorzystać. Są nimi:

  • dwa dni wolnego do pracy

  • zwolnienie na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi

  • posiłek regeneracyjny

  • zwrot kosztów przejazdu do punktu poboru krwi

  • bezpłatne badania laboratoryjne

  • ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa

Zdjęcie Jesteś dawcą krwi?! Skorzystaj z ulgi podatkowej! #1

Ulga podatkowa za oddaną krew

Możliwość skorzystania z odliczenia ulgi podatkowej za oddana krew nie jest nowością. Taka możliwość istnieje już od paru lat. Można z niej skorzystać każdego roku, w którym oddawana była krew.

Jaka jest wysokość ulgi?

To jaką wysokość ulgi można otrzymać, jest uzależnione od ilości oddawanej krwi. Na ten moment można odliczyć 130. zł od podstawy podatkowej za każdy oddany litr.

Tą kwotę odejmujemy od podstawy opodatkowania. Należy pamiętać, ze faktyczny zwrot to 12% lub 32% zależnie od progu.

ZOBACZ TAKŻE: Ikea włączyła się do wojny Lidl-Biedronka! Ostra riposta sieci!

Podczas wizyty w punkcie krwiodawstwa oddajemy jednorazowo około 450 ml krwi. W takim wypadku zwrot wyniesie w granicach 7,02 zł lub 18, 72 zł.

Jak rozliczyć ulgę podatkową za krew?

Ulgę z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa odliczysz, jeżeli rozliczasz podatek dochodowy według skali podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wówczas do zeznania rocznego PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 dołączysz załącznik PIT/0, w którym wykażesz kwotę odliczenia w ramach darowizny na cele krwiodawstwa.

 

W deklaracji PIT/0 musisz również podać dane obdarowanego.

Udostępnij: