Ona sprawia, że mamy energię i siłę do robienia czegoś. Pozwala podjąć działania, osiągać cele i realizować marzenia. Dowiedz się, czym jest motywacja i jakie są jej rodzaje. Sprawdź co zrobić, gdy jej brakuje. Jak ją w sobie wyzwolić?

Kilka słów o motywacji

Słowo motywacja pochodzi z języka łacińskiego (moveo, movere) i dosłownie oznacza ruszać się, przemieszczać, przygotowywać do walki.

Motywacja to stan gotowości do podjęcia pewnych działań, pobudzanie energii i ukierunkowanie wysiłków na osiągnięcie celu. To wewnętrzny stan człowieka, wzbudzany przez procesy psychiczne i fizjologiczne, może wynikać ze świadomych, jak i nieświadomych czynników.

Rodzaje motywacji:

W psychologii istnieje wiele definicji i rodzajów motywacji. Najczęściej wyróżniane są:

  • motywacja wewnętrzna- pojawia się, gdy człowiek sam dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Nie jest związana z istnieniem nagród zewnętrznych, opiera się na wewnętrznych właściwościach człowieka, jego pragnieniach, potrzebach.
  • motywacja zewnętrzna- powstaje wskutek podejmowania i kontynuowania działań ze względu na pewne konsekwencje, do których one prowadzą. Człowiek wykonuje pewne działania w celu osiągnięcia nagrody lub uniknięcia kary. Najczęściej jest wzbudzana przez zewnętrzne korzyści (pochwałę, podwyżkę, awans).
  • motywacja pozytywna- oparta jest na pozytywnych wzmocnieniach, czyli nagrodach i jest związana z zachowaniem „dążenia do”.
  • motywacja negatywna- czyli ujemna, mobilizuje do działania, w celu uniknięcia kar i negatywnych konsekwencji. Związana jest z zachowaniem typu „dążenie od”.

 

Jak wyzwolić w sobie motywację?

Nie odkładaj na później

Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok, dlatego jeśli masz jakieś zadanie, nie odkładaj go na później, bo w rezultacie w ogóle go nie rozpoczniesz.

Zacznij od najtrudniejszego

Zacznij od najtrudniejszego zadania do wykonania. Pozostałe obowiązki wydadzą Ci się wtedy łatwiejsze i wszystko pójdzie z górki.

Poinformuj innych o swoich planach

To bardzo skuteczna sztuczka, która pozwoli zwiększyć Twoją motywację. Jeśli poinformujesz innych o swoich zamierzeniach, łatwej zmobilizujesz się do działania. Jeśli się wycofasz, będziesz czuć się z tym źle i narazisz się na spadek samooceny. To powstrzyma Cię przed rezygnacją.

Ustal priorytety

Zastanów się, co musisz zrobić i ustal priorytety. Jeśli sam stwierdzisz, że coś jest istotne, bardziej będzie Ci zależeć na wykonaniu zadania.

Zwizualizuj to

Wyobraź sobie, jak będą wyglądały rezultaty Twojej pracy. Zwizualizuj swój cel, wtedy Twoja motywacja, żeby go osiągnąć, się zwiększy. To pozytywnie wpłynie na Twoje pobudzenie i popchnie Cię do działania!

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img