Przez te rzeczy niszczymy sami siebie – zmień te 7 nawyków, aby prowadzić szczęśliwe życie!

Czym jest szczęście? Dla każdego może być to zupełnie coś innego. Z pewnością jednak każdy chce czuć lekkość i wolność pod względem duszy i emocji. Niektóre nasze nawyki odbierają nam tę możliwość i powoli obciążają nasze serce. Przez to też sami siebie ciągniemy w dół. A więc jak temu zapobiec? Co zrobić, aby odzyskać szczęście?

1. Nie ignoruj własnych potrzeb

Niektórzy mogą pomyśleć, że to jest egoistyczne zachowanie i potrzeby innych powinny być dla nas priorytetem. W rzeczywistości jednak nikt z nas nie jest w stanie spełnić czyiś potrzeb, jeśli nie potrafimy zadbać i samych siebie. Takie braki sprawiają, że nie możemy całkowicie oddać się drugiej osobie. Przede wszystkim pamiętaj, że w twoim świecie to ty stoisz na pierwszym miejscu. Jeśli nie zadbasz o swoje potrzeby i szczęście, to nikt inny tego za ciebie nie zrobi. Egoistyczne? Nie. W końcu robisz to po to, aby zadbać o siebie i innych.

2. Zwróć uwagę na rozmowę z samym sobą

Każdy z nas w myślach mówi coś do siebie. Prowadzimy wewnętrzny dialog, który może być tak samo toksyczny, jak rozmowa z drugą osobą. Świat jest pełen ludzi, którzy życzą nam źle lub chcą karmić się naszym niskim poczuciem wartości i samooceną. Dlaczego zatem to samo robimy samemu sobie? Zwróć uwagę, w jaki sposób zwracasz się do siebie. Czy są to słowa pełne energii, zachęty i motywacji? A może stanowią one jedynie toksyczne zdania, które jeszcze bardziej odbierają pewność siebie?

3. Zacznij być sobą

Otoczenie, w którym się znajdujemy, posiada pewne zasady, do których zazwyczaj staramy się dostosować z obawy przed wykluczeniem i wytykaniem palcami. Dlaczego jednak masz się bać tego, kim jesteś? Dlaczego masz ograniczać to, co lubisz? Dopóki twoje słowa, zachowanie lub styl bycia nie rani drugiego człowieka i w żaden sposób nie wpływa na jego życie, to dlaczego masz odbierać sobie radość? Obecnie bardziej skupiamy się na tym, co ktoś inny powie. Przyszedł jednak czas, aby faktycznie zastanowić się, co sprawia nam przyjemność.

Bycie sobą ma jeszcze inne znaczenie. Kiedy udajemy kogoś innego, to ludzie mają opinię nie na nasz temat, a na temat postaci, którą stworzyliśmy specjalnie dla nich. Takie udawanie potrafi trwać latami, każdego dnia wysysając z nas energię i pozbywając uśmiechu na twarzy.

4. Nie zrzucaj odpowiedzialności

Twoje problemy, to twoja odpowiedzialność. Jeśli obwiniasz kogoś innego i na niego zrzucasz odpowiedzialność, to też licz się z tym, że oddajesz kontrolę nad rozwiązaniem sytuacji i efektem. Samodzielne rozwiązywanie problemu sprawia, że automatycznie zmierzasz do chcianego efektu, a więc masz kontrolę nad tym, co będzie później i w jakiej rzeczywistości się znajdziesz. Oddawanie tego w ręce kogoś innego sprawia, że musisz się godzić na rezultat, który niekoniecznie może ci odpowiadać.

5. Zmień swoje nastawienie

Ludzie uwielbiają skupiać swoje myśli na tym, co jest złe, przykre, smutne i niechciane. Nic też dziwnego, że takie właśnie rzeczy częściej zaczynają przytrafiać im się w życiu. Wystarczy trochę jaśniej spojrzeć na sytuacje, znaleźć radość i uśmiech w zwyczajnych i codziennych wydarzeniach, a dostrzeżesz, że dobre rzeczy też mają miejsce w naszym życiu. Nasze nastawienie jest niesamowicie potężne. Przyciąga do siebie to, na czym się skupiamy.

6. Otaczaj się ludźmi, których chcesz mieć blisko siebie

Jakość naszego otoczenia jest bardzo ważna dla naszego szczęścia. Jeśli czujemy się źle w czyimś towarzystwie, to nie musimy utrzymywać kontaktu z taką osobą. Nie ma znaczenia czy jest to ktoś ze znajomych, czy rodziny. Osoby, które sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi, niewarci i niechciani, w ogóle nie powinny mieć swojego miejsca w naszym życiu. Co innego osoby, które chcą nas wspierać i życzą nam jak najlepiej oraz dają poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Takie osoby zawsze powinniśmy trzymać przy sobie, aby móc zmierzać się z niespodziankami codzienności.

7. Buduj do siebie zaufanie

Ludzie mają w zwyczaju okłamywać samych siebie, naginać rzeczywistość i przerysowywać pewne fakty, aby tylko nie spojrzeć prawdzie w oczy. A co się dzieje, kiedy druga osoba nas okłamuje? Nie ufamy jej. To samo dzieje się z naszym wewnętrznym światem. Przestajemy sobie ufać, wyrządzając sami sobie ból, bo kiedy te wszystkie kłamstwa zaczynają wychodzić na wierzch, to musimy się z nimi zmierzyć. Warto zatem od samego początku być szczerym z samym sobą, nawet jeśli prawda jest niechciana i bolesna. Ważne jest jednak, że możesz sobie zaufać.

Udostępnij: