Pewność siebie może być bardzo pomocna w wielu życiowych sytuacjach. Nie wszyscy jednak z natury możemy pochwalić się taką cechą. Nic jednak straconego! Istnieje wiele sposobów, które mogą nam pomóc udoskonalać naszą pewność siebie.

1. Nie bój się komplementów

Patrzymy się na siebie bardzo krytycznym okiem, a więc wielu ludziom ciężko jest przyjąć komplement od drugiej osoby. Bardzo często zaprzeczają i zaczynają wyliczać swoje wady. Takie zachowanie oczywiście jest sygnałem o braku pewności siebie. Dodatkowo druga osoba może to odebrać w taki sposób, że jej zdanie jest dla ciebie zupełnie nieistotne i bez żadnej wartości, dlatego tak łatwo zaprzeczasz usłyszanym komplementom. Pamiętaj jednak, że każdy ma inny gust i być może coś, co twoim zdaniem jest wadą, dla innych jest wyjątkowym atutem. Wystarczy zatem podziękować za słowa i ciepło się uśmiechnąć.

2. Nie zapominaj o osiągnięciach

Każdy posiada na swoim koncie małe i duże osiągnięcia, z których ma całkowite prawo czuć się dumny. Jeśli chcesz zobaczyć, ile takich osiągnięć masz dziennie, to wystarczy, że zaczniesz je zapisywać. Weź pod uwagę wszystko, co udało ci się zrobić. Nie ma znaczenia czy jest to zakończenie ważnego zadania, czy przeczytanie kolejnego działu książki.

3. Kontroluj myśli

Negatywne nastawienie bierze się ze złych myśli. Kontrola nad nimi nie jest łatwa, ale zdecydowanie można nad tym pracować. Zapisuj wszystkie swoje negatywne myśli i zastanów się, czy faktycznie masz powód, aby czuć się niepewnie. W większości przypadków zauważymy, że jest to jedynie efekt wmawiania sobie pewnych rzeczy.

4. Ogranicz media społecznościowe

Jeśli mamy problem z zaakceptowaniem samego siebie, to media społecznościowe mogą jeszcze bardziej pogorszyć nas stan. W sieci obserwujemy ludzi, do których zaczynamy się porównywać. Dodatkowo zapominamy, że ich życie w internecie może całkowicie się różnić od tego w realnym świecie. Zatem warto skupić się na sobie, zamiast celowo odbierać sobie pewność siebie przez porównywanie się do innych.

5. Zadbaj o kontakt wzrokowy

Patrzenie prosto w oczy nie jest łatwym wyzwaniem dla osoby niepewnej siebie. Jest to jednak potrzebne, aby zdobyć zaufanie drugiej osoby. Jeśli ktoś nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie mówi całej prawdy. Ważne jest zatem, aby podczas rozmowy patrzeć się prosto w oczy i przekazać swoją szczerość.

6. Analizuj sytuacje

Ponownie wraca kwestia złego nastawienia i myśli. Pamiętaj, że nasze emocje zmieniają się w stosunku do konkretnej sytuacji. Analizuj zatem w jakim momencie pojawiają się twoje negatywne myśli. Być może reagujesz w ten sposób na pewne tematy, które nie do końca tobie odpowiadają. Taka wiedza pozwoli ci na lepsze kontrolowanie swoich myśli, jeśli ponownie znajdziesz się w takiej sytuacji.

7. Prostuj się

Postawa naszego ciała potrafi nam dodać wiele pewności siebie. Kiedy chodzimy wyprostowani – głowa do góry i proste plecy - ludzie dookoła nas zaczynają inaczej się zachowywać. To wszystko opiera się na mowie ciała, którą odbieramy podświadomie.

8. Pomagaj

Proponowanie pomocy wymaga od ciebie otwartości i kontaktu z drugim człowiekiem. Dodatkowo rodzi się w nas poczucie wartości oraz czujemy, że jesteśmy potrzebni innym. Dodatkowo pomoc innym bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie i stajemy się szczęśliwsi.

9. Nie obarczaj się porażkami

Nikt nie jest idealny, a więc gonitwa za idealnym modelem człowieka jest całkowicie bez sensu. Nawet najwięksi ludzie sukcesu podejmują błędne decyzje i popełniają błędy. Jeśli coś ci nie wychodzi, to nie obarczaj się niepowodzeniem, tylko na spokojnie próbuj dalej. Potknięcia nie powinny budować w nas niepewności i rozczarowania, a jedynie motywować nas do dalszego rozwoju.

Jak zatem można zauważyć – pewność siebie opiera się na naszej własnej pracy i nastawieniu. Potrzeba jednak trochę czasu, aby to osiągnąć.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img