W jaki sposób podejmować decyzje, aby następnie ich nie żałować?

Codziennie zmierzamy się z podejmowaniem decyzji – tych małych i tych dużych. Nie zawsze jednak okazują się być dla nas słuszne, a to następnie wymaga od nas czasu, aby je naprawić. Żałowanie decyzji również wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, a więc jak je podejmować, aby następnie cieszyć się z ich efektów?

Unikaj czarno – białych opcji

Ludzie zazwyczaj podejmują decyzje wybierając między jedną opcją a drugą. Zmienić pracę czy zostać w tej obecnej? Wyprowadzić się do innego miasta czy pozostać w rodzinnym domu? Takie decyzje wydają się być najłatwiejsze, ale ograniczają nasze możliwości, z których zawsze możemy skorzystać, jeśli tylko popatrzymy się na sprawę szerzej. Bardzo często mamy o wiele więcej opcji do wyboru, które zawsze warto wziąć pod uwagę.

Nie idź za tłumem

Wielu z nas podejmuje decyzje na zasadzie „inni też tak zrobili”, co wcale nie oznacza, że ta decyzja również dla nas będzie dobra. Ślepo podążamy za tłumem licząc na szczęście, które im dopisało. Musimy jednak patrzeć na własne potrzeby i możliwości. Wtedy dopiero będziemy w stanie ocenić, czy decyzja innych będzie dla nas równie dobra.

Stwórz listę według potrzeb i wartości

Jeśli stajesz przed trudną decyzją i nie masz pojęcia co wybrać, to można posłużyć się listą, która opiera się na własnych potrzebach i wartościach. Wypisz na kartce opcje, które masz do wyboru i wyznacz jak bardzo zgadzają się one z twoimi wartościami i potrzebami. Ten sposób da ci jasny obraz tego, co będzie dla ciebie najlepszą decyzją.

Porozmawiaj z kimś

W tym przypadku ważne jest, aby skierować się do kogoś, kto musiał decydować w tym samym temacie. Rozmowa z bliskimi może nam namieszać w głowie, mimo że będą chcieli dla nas jak najlepiej, ale to doświadczenie osoby, która podjęła taką decyzję, pomoże nam zdecydować czy faktycznie warto.

Zastanów się nad przyszłym scenariuszem

Branie pod uwagę najlepszych i najgorszych scenariuszy pozwoli nam przewidzieć ewentualnie efekty, a dzięki temu możemy się dobrze na to przygotować. Dodatkowo możesz stwierdzić, jak będziesz się czuł w sytuacji, kiedy najgorszy scenariusz się spełni. Czy jesteś na to gotowy? Czy dasz sobie radę? Warto zadać sobie takie pytania, które pozwolą określić, czy ryzyko jest tego warte.

Daj sobie czas

Ważne decyzje podejmowane w pośpiechu lub bez przemyślenia mało kiedy okazują się celne. Przeważnie są one skazane na porażkę. Nie bój się dać sobie tyle czasu ile potrzebujesz. Dzięki temu na spokojnie weźmiesz pod uwagę wszystkie i je przeanalizujesz bez poczucia presji.

+
Udostępnij: